Pułk w miejsce brygady

0

Reorganizacja brzeskich jednostek. Zamiast dwóch zostanie jedna. Do końca roku w miejsce 2. Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego i 1. Brzeskiej Brygady Saperów powstanie Pułk Saperów.
– Będzie to reorganizacja brzeskich jednostek. Od maja ubiegłego roku 2. Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego  jest w podporządkowaniu dowódcy 1. Brygady – wyjaśnia chorąży sztabowy Aleksander Klimek, p.o. rzecznika 1. Brzeskiej Brygady Saperów. – W momencie, kiedy wpłyną do nas dokumenty wykonawcze, czyli nowe etaty i struktura organizacyjna, żołnierzom zawodowym pełniącym aktualnie służbę w tych jednostkach zostaną zaproponowane stanowiska służbowe według posiadanych kompetencji i uprawnień.
Kiedy wpłyną dokumenty, jeszcze nie wiadomo. Nie wiadomo również, czy żołnierze aktualnie pełniący służbę przyjmą nowe warunki. W Brzegu stacjonuje kilkuset żołnierzy. Dokładna liczba objęta jest tajemnicą.
Ale niewiadomych jest więcej. Na razie nie wiadomo, czy wszyscy żołnierze obu brzeskich jednostek znajdą zatrudnienie w pułku.
– Nie wiem, czy zmieni się oraz jaka będzie liczebność nowej jednostki, dopóki nie wpłyną dokumenty wykonawcze – mówi rzecznik.
Jedno jest pewne. W miejsce batalionu i brygady powstanie Pułk Saperów. Jednostka wciąż czeka na dokumenty. Odpowiednie decyzje mają przyjść na dniach.
– Jeśli chodzi o dyslokację, czyli miejsce pobytu jednostki, nic się nie zmieni – mówi Aleksander Klimek. – Zmieni się nazwa jednostki i struktura organizacyjna. Reszta, dopóki  nie otrzymamy dokumentów, jest niewiadomą.
Nie zmienią się również zadania i wymagania wobec brzeskiej jednostki.
Reorganizacja brzeskich jednostek rozpoczęła się już blisko rok temu. Na podstawie rozkazu z 28 kwietnia 2010 roku od maja ub. roku nastąpiła zmiana podporządkowania 2. Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego. Przeszedł on wówczas pod bezpośrednie zwierzchnictwo dowódcy 1. Brzeskiej Brygady Saperów. Teraz obie jednostki zostaną przekształcone w pułk. ROch