I Festiwal Piosenki Przedszkolnej

0
IMG_3118_cmyk__18_.jpg
Reklama

W piątek 13 maja odbył się w BCK, zorganizowany przez Przedszkole Publiczne nr 4, I Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Pomysłodawczynią i główną organizatorką była tamtejsza  nauczycielka pani Oparowska – Andruchowicz. Patronem medialnym była Panorama Powiatu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

 

W piątek 13 maja odbył się w BCK, zorganizowany przez Przedszkole Publiczne nr 4, I Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Pomysłodawczynią i główną organizatorką była tamtejsza  nauczycielka pani Oparowska – Andruchowicz. Patronem medialnym była Panorama Powiatu.

Główną ideą było wyjście poza mury placówki, pokazanie szerszej widowni tego, co robi się w przedszkolu.
    O godzinie 10 zabrzmiały dźwięki poloneza i na scenę tanecznym krokiem weszło kilkanaście par pięknie ubranych wychowanków PP4. Następnie ceremonii otwarcia Festiwalu dokonała dyrektor tegoż przedszkola pani G. Rosińska. Po powitaniu uczestników, rodziców, wychowawców, sponsorów i szanownego jury, podkreśliła idee, jakie przyświecają tej inicjatywie, a mianowicie potrzebę kształcenia poprzez muzykę, uwrażliwianie dzieci na piękno sztuki w ogóle. Wyraziła także ubolewanie nad faktem, że tylko trzy przedszkola odpowiedziały na zaproszenie do wzięcia udziału w festiwalu.
Do rywalizacji przystąpiły zatem cztery grupy przedszkolaków. Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z PP2, które oczarowały widzów pięknem jasno kolorowych strojów. Następnie występowały przedszkolaki z PP7 z piosenką „Wiosna”, dalej PP4 w piosence „Afryka” i PP6 w piosence „Kolorowe dzieci” Majki Jeżowskiej. Wszystkie grupy zaprezentowały się barwnymi strojami, ciekawą charakteryzacją i aranżacją. Występy przeplatane były przerywnikami wokalno – instrumentalnymi w wykonaniu pani Andruchowicz, która wciągała do zabawy całą widownię, nie tylko przedszkolaków, ale i dorosłych.
Podczas burzliwych obrad jury w składzie: dyrektor PSM pani G. Kotecka, instruktor teatralny w BCK pani D. Herman i dyrektor PP4 pani G. Rosińska, publiczności umilał czas występ zespołu „Stokrotki”.
Laureatem I Festiwalu i odbiorcą głównej nagrody, ufundowanej przez firmę Bartling Polska Sp. z o.o., zostały dzieci z PP2 przygotowane przez Danutę Jarczok. Miejsce drugie zajęli wychowankowie PP4, trzecie – wychowankowie PP6, a wyróżnienie – przedszkolaki z PP7. Sponsorami kolejnych nagród byli: dyrektor PP4, Rada Rodziców przy PP4, a słodkości dla wszystkich uczestników zafundowało PWC „Odra” Brzeg.
Festiwal, choć piękny z założenia i zorganizowany na dość wysokim poziomie-  podkreślano wiele wrażeń wizualnych – wzbudził jednak sporo kontrowersji. Ich głównym wyrazicielem była dyrektor szkoły muzycznej pani G. Kotecka. Wyraziła swoje głębokie ubolewanie nad faktem, iż nie była w stanie wyłonić kandydata do szkoły muzycznej, który mógłby podjąć od września naukę gry na wybranym przez siebie instrumencie (bez egzaminów!). Było to niemożliwe z powodu zagłuszania dzieci przez playbacki wykorzystane do występów. „Zastosowanie technologii powoduje degradację i tłamszenie talentów. Playback sprawia, że dzieci krzyczą i nie słyszą własnej tonacji, każde śpiewa po swojemu i powstaje dysharmonia”.
W podobnym duchu, choć może mniej radykalnie wypowiedziała się pani D. Herman: „Edukacja muzyczna to doskonały pomysł, ale trzeba iść w innym kierunku. I nie jest to problem brzeski, ale ogólnopolski. Technologia powoduje, że w edukacji nauczycieli zapomniano o żywym śpiewaniu i graniu. Naszą wyobraźnię epatuje się miałką sztuką telewizyjną, a edukacja poszła w złą stronę.”
    Oprócz słów krytyki panie jurorki przekazały organizatorom kilka cennych rad na przyszłość: „używać żywych instrumentów, a jeśli konieczne jest wykorzystanie podkładu, to niech będą słyszane dzieci, ich piękny żywy śpiew.” Warto inwestować w kształtowanie wrażliwości muzycznej, zakładać w przedszkolach i szkołach chóry, bo ostatnie pokolenia Polaków są nierytmiczne, nietaneczne, głuche muzycznie – podkreślała  Kotecka.
Tym niemniej gratulowano inicjatorom pomysłu i odwagi w przełamywaniu pewnych barier.  Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu, korzystając z okazji, zaprosiła wszystkie zdolne dzieci do przystąpienia do egzaminów wstępnych, które odbędą się 27 maja. A, zgodnie z obietnicą, jeden z wychowanków PP4 – jako organizatora imprezy – drogą castingu zostanie wyłoniony i uhonorowany legitymacją ucznia PSM I stopnia w Brzegu.
Małgorzata Bańkowska

FOTORELACJA

 IMG_3100__18_.JPG

Polonez inaugurujący imprezę w wyk. wychowanków PP4

IMG_3103__18_.JPG

Występ przedszkolaków z PP2

IMG_3108_cmyk__18_.jpg

Występy przeplatane były przerywnikami wokalno – instrumentalnymi w wykonaniu pani Andruchowicz, która wciągała do zabawy całą widownię

IMG_3111__18_.JPG

Rozbawiona publiczność

IMG_3110__18_.JPG

"Wiosna"  w wykonaniu przedszkolaków z PP7

IMG_3115_cmyk__18_.jpg

Dzieci z PP4 w piosence "Afryka"

IMG_3118_cmyk__18_.jpg

"Kolorowe dzieci" w wyk. przedszkolaków z PP6

IMG_3120__18_.JPG

Taniec w wyk. zespołu "Stokrotki"

Przedszkole Publiczne Nr 4 w Brzegu jako organizator I Festiwalu Piosenki Przedszkolnej Brzeg 2011 pragnie podziękować wszystkim nauczycielom, rodzicom, babciom i dziadkom, za ogromny wkład pracy, poświęcony czas i profesjonalne przygotowanie swoich dzieci do udziału w wyżej wymienionym festiwalu, co przyczyniło się do wspaniałej zabawy wszystkich przedszkolaków oraz zgromadzonej na Sali publiczności.

Reklama