Pieniądze na wyprawkę szkolną

0
wyprawka.jpg
Reklama

Miasto dopłaci do zakupu podręczników szkolnych. Wnioski można składać do 2 września Miasto dopłaci do zakupu podręczników szkolnych. Wnioski można składać do 2 września.

Kryteria, kto może dostać dofinansowanie, są ściśle określone i dość surowe. Dochód w rodzinie na osobę nie może przekroczyć 351 złotych miesięcznie. O dofinansowanie mogą się starać uczniowie klas I –III szkół podstawowych, klas III gimnazjów i niepełnosprawni uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
– O stypendia mogą się starać osoby, które są mieszkańcami Brzegu – mówi Stanisław Kowalczyk, wiceburmistrz Brzegu. – Nawet te, które uczą się poza miastem.
Podstawowym kryterium, które trzeba spełnić jest dochód na jednego członka rodziny. Nie może on przekroczyć 351 złotych miesięcznie, chyba że zaistnieje szczególna sytuacja. Do wyjątkowych okoliczności zaliczane jest sieroctwo, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, potrzeba ochrony wielodzietności lub zdarzenia losowego. O dofinansowanie mogą się starać także uczniowie szkół specjalnych, przede wszystkim słabo widzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej.
Wszystkie wnioski, które spełniają te kryteria zostają zaspakajane – mówi wiceburmistrz Brzegu. – Od wielu lat kryterium kwotowe jest takie same.
Pieniądze, które są przeznaczane na pomoc w zakupie podręczników szkolnych, pochodzą z dofinansowania Urzędu Wojewódzkiego za pośrednictwem Kuratorium Oświaty. Wkład miasta to 20 procent. W zeszłym roku dofinansowaniem zostało objętych 290 uczniów, a na wyprawki szkolne było przeznaczone prawie 64 tysiące złotych. Jednak ostre kryteria, które trzeba spełnić, powodują, że część pieniędzy rok rocznie jest zwracana. W 2010 roku wykorzystanych zostało zaledwie nieco ponad 24 tysiące złotych, a prawie 40 tysięcy trzeba było zwrócić.
– Niestety te kryteria dochodowe są nie zmieniane od lat, stąd liczba korzystających z różnych form pomocy społecznej jest coraz mniejsza – mówi Kowalczyk.
Uczniowie klas I –III szkół podstawowych na podręczniki mogą otrzymać pomoc w wysokości 180 złotych. Uczniowie klas III gimnazjów, oraz gimnazjaliści z orzeczeniem o niepełnosprawności na książki dostaną do 325 złotych. 210 złotych dostaną uczniowie niepełnosprawni klas IV – VI szkół podstawowych, 315 złotych otrzymają niepełnosprawni uczniowie szkół zawodowych, a najwięcej, bo do 390 złotych dostaną niepełnosprawni uczniowie pozostałych szkół ponadgimnazjalnych.
Z zakupionych podręczników trzeba będzie się rozliczyć na podstawie faktur VAT lub rachunków, paragonów, bądź oświadczenia o zakupie. Można też rozliczyć się zbiorowo.
– Informacje o zakupie podręczników przesyłają nam dyrektorzy szkół – mówi Stanisław Kowalczyk. – Rozliczamy je na podstawie faktur i taką informację z liczbą dzieci, które otrzymały dofinansowanie, przesyłamy do Kuratorium Oświaty.
Mogą to być zarówno podręczniki nowe, jak i używane.
Wnioski o dofinansowanie trzeba złożyć u dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2011/2012. Termin składania wniosków upływa 2 września. Formularze dostępne są w szkołach, a także na stronie internetowej miasta www.brzeg.pl. Tam są również określone szczegółowe zasady przyznawania i rozliczania dofinansowania do zakupu podręczników szkolnych. ro

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama