GRODKÓW- DOŻYNKI 2011

0
DOŻYNKI_2011_01__1600x1200_.jpg
Reklama

Po wyjątkowo kapryśnych  żniwach przyszedł czas na podziękowanie za tegoroczne plony.Jak podkreślają rolnicy, w pełni zadowolonym można być w tym roku jedynie z rzepaku, który nie sypał najgorzej i który udało się na ogół zebrać przed lipcowymi deszczami.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

 

DOŻYNKI_2011_01__1600x1200_.jpg

Na zdjęciu Sołectwo Kopice

 

Po wyjątkowo kapryśnych  żniwach przyszedł czas na podziękowanie za tegoroczne plony.Jak podkreślają rolnicy, w pełni zadowolonym można być w tym roku jedynie z rzepaku, który nie sypał najgorzej i który udało się na ogół zebrać przed lipcowymi deszczami.

Zboża, choć zapowiadały się dobrze, bardzo ucierpiały z powodu przewlekłych deszczy. Odbiło się to mocno na ilości, ale i też na jakości, ziarna. Wielu nie ukrywa, że pozostawiło na polach spore zagony, gdzie niestety nie sposób było wjechać i ziarno tam się zmarnowało.
O ile cena rzepaku w skupie mogła w jakimś sensie zadowalać, o tyle nie można tego powiedzieć o zbożach, przy których nie dość, że poniesiono spore straty, to i nakłady na ich zebranie były większe za sprawą choćby szalejącej ceny oleju napędowego.
Tradycją jest, że za to, co aura pozwoliła zebrać a gospodarzom z jak powiadają z Boską pomocą posiać, uprawić i zagospodarować  – trzeba podziękować.

DOŻYNKI_2011_02__1600x1200_.jpg

Na zdjęciu Sołectwo Jędrzejów

Wczesne w tym roku gminne dożynki w Grodkowie zorganizowano w ostatnią niedzielę sierpnia. Wyjątkowo długa kolumna koron żniwnych, koszy dożynkowych  wypełniła najpierw grodkowski kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła , gdzie Dożynkową Dziękczynną Mszę Świętą odprawił proboszcz ks. Marian Oleksy.
Po Mszy, dożynkowy korowód ulicami miasta przemieścił się w okolice Domu Kultury.
Tutaj na gości dożynkowych czekało wiele stoisk z kulinarnymi i typowo festynowymi atrakcjami.
 Tutaj też burmistrz przywitał serdecznie gości, a szczególnie : Senatora Rzeczpospolitej Norberta Krajczego, wicemarszałka sejmiku Antoniego Konopkę , Burmistrza Herringsdorfu – Klaus Kottwittenborg, Prezesa PZTKO ze Skrzeczonia, Wicestarostę Brzeskiego – Ryszarda Jończyka,     Przewodniczącego Rady Miasta  –  Dariusza Gajewskiego, delegacje sołectw i sponsorów.  Pierwszym akcentem było złożenie dożynkowego bochna chleba przez starostów dożynek na ręce gospodarza gminy – Burmistrza Marka Antoniewicza , po którym chleb przejmowali kolejno wymienieni goście. Chleb został podzielony na kilkaset maleńkich kęsów i dostojni goście ruszyli z tacami celem „dzielenia się chlebem z mieszkańcami gminy”.
Dalej nastąpiła prezentacja koron żniwnych. Wieńce były obnoszone  i w zależności od inwencji i pomysłowości ich twórców dołączone do nich były gawędy, przyśpiewki, wiersze czy też mini widowiska improwizujące na temat wsi i jej problemów.

DOŻYNKI_2011_03__1600x1200_.jpg

Na zdjęciu Sołectwo Jeszkotle

Po tej części estradą zawładnęła najpierw orkiestra dęta z Żelaznej, która z pewnością jest już dumą naszej grodkowskiej gminy. Po niej przyszedł czas na występy zespołów ludowych, a dalej, im bliżej wieczoru , tym bardziej profesjonalni artyści bawili publiczność.
Rozstrzygnięcia konkursów ogłoszonych w trakcie trwania dożynek lub zainicjowanych dużo przed nimi.
Warto wiedzieć, że w korowodzie dożynkowym uczestniczyło łącznie przepięknych koron żniwnych (Bąków, Gałążczyce, Głębocko, Gnojna, Gola Grodkowska, Jaszów, Jędrzejów, Jeszkotle, Kopice, Lubcz, Lipowa, Młodoszowice, Nowa Wieś Mała, Ogrody Działkowe Przyszłość, Starowice Dolne, Strzegów, Tarnów Grodkowski, Wierzbnik, Wojsław, Wojnowiczki).
Miano najpiękniejszej korony uzyskała korona ze Strzegowa, II miejsce przypadło dla Bąkowa, III miejsce Starowicom Dolnym, a wyróżnienia uzyskały Głębocko, Gola Grodkowska, Jędrzejów, Lubcz, Młodoszowice, Ogrody Przyszłość.

DOŻYNKI_2011_04__1600x1200_.jpg

Na zdjęciu Sołectwo Głębocko

Najlepszymi i najciekawszymi oprawami korowodu żniwnego uznano: I miejsce Głębocko, II miejsce Kopice, III miejsce Tarnów Grodkowski oraz wyróżnienia dla Lipowej, Wierzbnika, Strzegowa, Starowic Dolnych.
W konkursie na najładniejsze i najciekawsze stoisko: I miejsce – Lubcz, II m – Gnojna, III miejsce – Wojsław. Wyróżnienia przyznano Gałążczycom, Głębocku, Jaszowowi, Jeszkotlom, Kolnicy, Strzegowowi, Wierzbnikowi, Żelaznej, Warsztatom Terapii Zajęciowej z Jędrzejowa, pani Franciszce Drozd z Głębocka oraz DPS z Grodkowa.
Konkurs na najciekawszą inicjatywę mieszkańców na rzecz wsi: I miejsce – Starowice Dolne, II miejsce – Kolnica, III miejsce – Jaszów. Wyróżnienia: Nowa Wieś Mała, Głębocko, Jędrzejów, Bąków, Kopice, Jeszkotle, Strzegów.

DOŻYNKI_2011_06__1600x1200_.jpg

Gospodarze i honorowi goście

Konkurs „W zgodzie z naturą” – I miejsce – Lubcz, II miejsce – Kopice, III miejsce – Kolnica. Wyróżnienia: Jędrzejów, Jeszkotle, Starowice Dolne, Strzegów, Polana, Głębocko, Wierzbnik.
Wyróżnienia za największy wywóz odpadków komunalnych segregowanych: Wójtowice, i Nowa Wieś Mała.
Po raz pierwszy publiczność zgromadzona na dożynkach mogła się wypowiedzieć na temat najpiękniejszej korony. Koroną najpiękniejszą wg publiczności okrzyknięta została korona z Bąkowa.
Organizatorzy dożynek podkreślali wyjątkową ilość sponsorów, dzięki którym możliwa była tak bogata lista nagród i wyróżnień. Wymieniają tu: Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów, PHU Agro-As, pan Bednarski Zbigniew i Sajdutka Adam, ANIMEX S.A. Oddział w Grodkowie, BORT-WIMAR Spółka Jawna, Zakład Rolniczy GO-ROL z Goli Grodkowskiej, KS-Centrum Katarzyna Siwiec – Głębocko, JD-Centrum Joanna Dziubek-Głębocko, RSP Lubcz, RSP Grodków, SPR Bąków, ZPR „Rolnik” Sp. z o.o. Osiek Grodkowski, RSP Przylesie Dolne, RSP Jaszów, GZWM S.A. Grodków, OSM KOŁO Oddział Grodków, RSP Wojsław.
J. Rzepkowski

DOŻYNKI__STAROSTOWIE__1600x1200_.jpg

Starostowie Ewa Kucyniak i Krzysztof Owsiński

 

DOŻYNKI_2011_Przekazanie_chleba__1600x1200_.jpg
  Przekazanie chleba

Reklama