W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

32
stan_wojenny__1600x1200_.JPG
Reklama

10 grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Stan Wojenny na Dolnym Śląsku” przygotowanej przez IPN oddział we Wrocławiu i prezentowanej w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W skład wystawy wchodzą plansze przedstawiające dokumenty i zdjęcia obrazujące stan wojenny na Dolnym Śląsku. Autorem scenariusza i koncepcji wystawy jest Wojciech Trębacz przy współpracy Stanisława Bogaczewicza, Sylwii Krzyżanowskiej i Krzysztofa Szwagrzyka. Od stycznia 2007 roku ekspozycja pojawia się systematycznie w różnych szkołach, placówkach kulturalnych na terenie Dolnego Śląska i województwa opolskiego.
Brzeska Solidarność, która w czasie stanu wojennego należała do zarządu regionu dolnośląskiego, działała w sposób bardzo prężny. Wielu lokalnych działaczy, doskonale pamięta wydarzenia jakie rozegrały się trzydzieści lat temu w naszym mieście, dlatego pomysł ściągnięcia wrocławskiej ekspozycji, poddany przez Kazimierza Kozłowskiego – przewodniczącego oddziału NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, szybko został zaaprobowany i wcielony w życie. 
Podczas sobotniego otwarcia wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej pojawili się tłumnie działacze NSZZ Solidarność, osoby pamiętające stan wojenny, brzescy księża i wszyscy ci, którzy chcieli zapoznać się z materiałami pokazującymi realia jakie panowały w Polsce w latach 1981-1983. Imprezę uświetnili również swoją obecnością Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz Wiceburmistrz Miasta Brzegu Stanisław Kowalczyk. Podczas wystawy wysłuchano krótkiego wykładu wygłoszonego przez prof. Krzysztofa Kawalca. Wyemitowany został również film dokumentalny opowiadający o działaczach brzeskiej Solidarności.
Od dramatycznego dnia, w którym wprowadzony został stan wojenny  minęło trzydzieści lat. Historycy do dziś sprzeczają się ze sobą w kwestii  czy ten drastyczny krok rzeczywiście był konieczny. Dyskusja ta nie jest jednak najważniejsza. Ważniejsi od niej są bowiem ludzie, którzy stan wojenny przeżyli, widzieli na własne oczy, a niejednokrotnie odczuli go na własnej skórze. Tych ludzi nie zabrakło w sobotę w Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu. Osobom internowanym i aresztowanym przez ówczesną milicję, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański wręczył medale i dyplomy, dziękując im przy tym za to, że w tamtych ciężkich czasach nie ugięli się i walczyli o prawdę.

Reklama