Grodków pamięta

0
Rgrudnia___wych__1600x1200_.jpg
Reklama

W poniedziałek 12 grudnia w przeddzień 30 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Grodkowie odbyły się uroczystości przypominające to wydarzenie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

 

W poniedziałek 12 grudnia w przeddzień 30 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Grodkowie odbyły się uroczystości przypominające to wydarzenie.

Rgrudnia___wych__1600x1200_.jpg

Internowani z byłym wychowawcą w okresie internowania

Inicjatorami byli: grodkowski oddział NSZZ Solidarność, Burmistrz Grodkowa oraz dyrektor Zakładu Karnego.
 Grodków ma już wieloletnią tradycję obchodów tego wydarzenia. Miały tu miejsce inscenizacje przedstawiające przywóz internowanych, były „oddziały ZOMO”, była wizytacja internowanych w samym zakładzie, kiedy mieli okazję po kilkunastu latach znowu być w celach więziennych.
W tym roku obchody rozpoczęto już tradycyjnie uroczystą Mszą Świętą z udziałem internowanych, władz miasta i powiatu, delegacji NSZZ Solidarności z Dolnego Śląska, Opola, a także miejscowego oddziału w Grodkowie.
Były poczty sztandarowe szkół i organizacji związkowych, a także NSZZ Pracowników Więziennictwa.
Po mszy zebrani przemaszerowali pod Zakład Karny, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Jeden z internowanych, Pan Piotr Zalewski, zabierając głos stwierdził, że paradoksem jest, że pomimo ewidentnej krzywdy, jaka go tutaj spotkała, to Grodków wspomina zawsze ciepło. Powodem jest to, że internowani odczuwali zawsze silną więź z ludźmi za murami, którzy udzielali im wszechstronnej pomocy. Łącznikami tej pomocy, kurierami byli księża grodkowskiej parafii, misjonarze. Jak stwierdził, również wśród strażników znajdowali się również ludzie, którzy potrafili sprawić, że przebywanie za kratami nie było tak dolegliwe. Choć nie brakowało i innych.
Podkreślił też, że mimo upływu lat, stan wojenny nie został osądzony i nie chodzi tu bynajmniej o to, by wsadzać do więzienia starców, którzy go ogłosili i przeprowadzili, ale żeby go rozliczyć tak, aby nigdy już nie było możliwości doprowadzenia do takiej dyktatury i takiego zniewolenia.
Na koniec uroczystości poszczególne delegacje złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą internowanych w roku 1981 w grodkowskim Zakładzie Karnym.  J. Rzepkowski

rocznica_grudnia__poczty_sztandarowe__1600x1200_.jpg

Poczty sztandarowe

rocznica_grudnia_flagi___1600x1200_.jpg

Wciągnięcie flagi przy dźwiękach humnu

rocznica_grudnia_internowani__kwiaty__1600x1200_.jpg

Internowani składają kwiaty pod tablicą

rocznica_grudnia_przemarsz_1600x1200_.jpg

Przemarsz z kościoła

rocznica_grudnia_przemawia_burmistrz__1600x1200_.jpg

Przemawia burmistrz

Rocznica_grudnia_Wspomina_Piotr_Zalewski__1600x1200_.jpg

Wspomina Piotr Zalewski

Reklama