Fałszywa siostrzenica „na wnuczka”

0
telefon__1600x1200_.jpg
Reklama

Prawie 17 tyś. zł padło łupem fałszywej siostrzenicy, która wykorzystując rzekome powiązania rodzinne namówiła brzeżankę do przelania jej pieniędzy. Do zdarzenia doszło w czwartek 9 lutego.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Oszustka zastosowała tzw. metodę „na wnuczka”. W rozmowie telefonicznej zdołała nakłonić pokrzywdzoną do dokonania przelewu na własne konto. Oszukana kobieta przelała blisko 17. tyś. złotych. W trosce o nasze bezpieczeństwo oraz mienie, apelujemy do mieszkańców powiatu brzeskiego, zwłaszcza do osób starszych, o ostrożność i rozwagę przy kontaktach z obcymi osobami, którzy dzwoniąc podają się za rzekomego wnuczka bądź syna i proszą o natychmiastową pożyczkę pieniędzy.
Najczęściej stosowany mechanizm oszustwa to telefony od rzekomych członków rodziny, głównie wnuczka lub syna z prośbą o pożyczkę. Zazwyczaj dotyczą one brakującej kwoty do zakończenia jakiejś transakcji, inwestycji lub nagłego wypadku. Charakterystyczne przy tym jest, że po odbiór pieniędzy nie zgłasza się osoba, która dzwoniła i podała się za krewnego, ale ktoś przez nią wysłany. Osoba podająca się za rzekomego wnuczka lub syna, udaje zachrypniętego, aby rozmówca nie mógł go rozpoznać. Tłumaczy taki stan głosu aktualną chorobą, np. anginą. Radzimy, aby wszelkie próby pożyczania pieniędzy potwierdzać u prawdziwego syna lub wnuczka, zanim jeszcze dojdzie do przekazania pieniędzy. Bądźmy ostrożni i zachowajmy zdrowy rozsądek, kiedy dzwoni ktoś obcy, nawet jeśli przedstawi się jako krewny czy znajomy.
* Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty przyjaciół sprzed lat, znajomych, bądź kolegów, członków rodziny. Często do starszych osób przychodzą młode osoby, które przedstawiają się jako zapomniani wnuczkowie i proszą o małe wspomożenie finansowe na szkołę , zakup lekarstw dla rodziców itp.
Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do Twego domu i zwyczajnie – Cię okraść,
* W czasie rozmowy telefonicznej nie informujmy rozmówcy o naszych oszczędnościach, sytuacji rodzinnej i adresie, bo nasi bliscy mają taką wiedzę.
 * Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później, np. przelewem lub na poczcie.
* O wszelkich takich zdarzeniach prosimy powiadamiać jak najszybciej policję na nr tel. 997 lub 112.

 

Reklama