Nieodśnieżony chodnik przyczyną kontuzji. Kto odpowiada za stan nawierzchni w okresie zimowym?

6
fot. czytelnik
Reklama

Zima potrafi zaskoczyć nie tylko drogowców. Zalegający śnieg na ciągach komunikacyjnych staje się również zmorą pieszych. Dziś (08.01), kilka minut przed godziną 8:00 na chodniku przy ulicy Chrobrego w Brzegu doszło do poważnie wyglądającego zdarzenia. O wypadku informują nasi czytelnicy.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

– Kobieta przewróciła się na śliskim chodniku i prawdopodobnie złamała nogę. Siedziała na nim do czasu przyjazdu karetki pogotowia, bo nie była w stanie się podnieść, nawet korzystając z pomocy innych przechodniów – czytamy w mailu nadesłanym na naszą skrzynkę: kontakt@brzeg24.pl .

Już wcześniej docierały do nas sygnały, że chodniki na terenie miasta nie są odśnieżane, a miejscami kojarzą się z poligonem wojskowym. Taki stan nawierzchni, to głównie spory problem i zagrożenie dla zdrowia osób starszych. Ale nie tylko. – Wyszłam z dzieckiem do przychodni i pchając wózek w tym śniegu i błocie zmęczyłam się jakbym pchała samochód. Wydaje mi się, że osoby odpowiedzialne za odśnieżanie powinny robić to na bieżąco, a nie czekać, aż nazbiera się duża warstwa śniegu – mówi pani Marta, mieszkanka Brzegu.

Czasami samo odśnieżenie nie rozwiązuje problemu, a płyty chodnikowe po takich pracach stają się jeszcze bardziej śliskie. Taka powierzchnia powinna zostać „uszorstniona”, a więc posypana piaskiem lub innym granulatem do tego przeznaczonym.

– Właściciel nieruchomości jest opowiedziany za odśnieżanie chodnika, jeżeli chodnik jest położony wzdłuż jego nieruchomości i przylega do niej. Jeśli pomiędzy budynkiem a chodnikiem znajduje się np. pas zieleni, wówczas odpowiedzialność ponosi właściciel tego terenu. Należy pamiętać, że poprzez określenie „odśnieżony”, przyjmuje się, że jest on bezpieczny dla osób poruszających się po chodniku. Jeśli po odgarnięciu warstwy śniegu ciąg komunikacyjny pozostaje śliski należy go uszorstnić  np. piaskiem – wyjaśnia Krzysztof Szary, komendant Straży Miejskiej w Brzegu.

Warto wspomnieć o wyjątkach w odpowiedzialności. Jeżeli na chodniku parkują samochody, a zarządca drogi pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania samochodów, wówczas to on wtedy odśnieża.

Obowiązek ośnieżania chodnika wynika z ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. Osoby, które zaniedbują ten obowiązek mogą zostać ukarane na podstawie art. 117 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z literą prawa, kara grzywny w tym wypadku może wynieść nawet 1.500 zł. To jednak nie koniec problemów na jakie mogą natrafić osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku na chodnikach. Właściciel, który ma obowiązek odśnieżyć i usunąć lód z chodnika i terenu posesji, musi liczyć się tym, że w razie wypadku na tym terenie będzie musiał wypłacić odszkodowanie, rentę lub zadośćuczynienie osobie poszkodowanej.

Poniżej publikujemy kilka zdjęć pokazujących stan brzeskich chodników. Jeśli Wasze chodniki wyglądają podobnie, prosimy nadsyłajcie zdjęcia na adres: kontakt@brzeg24.pl  (będziemy interweniowali w Twojej sprawie).

Reklama