Bohaterom II wojny światowej w podzięce

0
Reklama

 Gminę Lubsza zamieszkuje w większości ludność pochodząca z kresów wschodnich oraz ich potomkowie. Wielu mężczyzn z tamtych stron stanowiła trzon I i II Armii WP, ale także II Korpusu Armii Andersa.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Gminę Lubsza zamieszkuje w większości ludność pochodząca z kresów wschodnich oraz ich potomkowie. Wielu mężczyzn z tamtych stron stanowiła trzon I i II Armii WP, ale także II Korpusu Armii Andersa. Z okazji Święta Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej w Czepielowicach zorganizowano wspaniałą uroczystość ku czci tych, którzy nie szczędzili zdrowia i życia w walce o wyzwolenie Ojczyzny. Msza Święta w intencji ojczyzny i jej obrońców, odprawiona przez księdza proboszcza Adama Czternastka była początkiem tej uroczystości. Piękna i mądra w swej wymowie homilia proboszcza była z serca płynącą wdzięczność tym, już dzisiaj w podeszłym wieku, kombatantom, za ich pełną poświęcenia postawę i drogę żołnierską.

 

 

Goście
W siedzibie szkoły odbyło się spotkanie kombatantów, seniorów, młodzieży, zaproszonych gości, wśród których byli, serdecznie witani przez wójta gminy Wojciecha Jagiełłowicza m.in. starosta  brzeski Maciej Stefański, radny wojewódzki Dariusz Byczkowski, wiceprzewodniczący ZW Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych płk Zdzisław Filinger, prezes ZMG ZKRPi BWP w Brzegu Adam Kownacki, prezes ZM Związku Inwalidów Wojennych w Brzegu Franciszek Kopeć, radni z przewodniczącym Rady Gminy Dariuszem Bandrowskim, por. Władysław Rudyk – przewodniczący ZG ZKRPiBWP w Lubszy, mjr Władysław Gawdyn – prezes ZW Związku Inwalidów Wojennych w Opolu.

 

 

Odznaczenia
Por. Rudyk, kombatant ,został odznaczony przez Radę Główną Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich oraz ZG Związku Oficerów Rezerwy RP im. J. Piłsudskiego Krzyżem Obrońców Kresów Wschodnich i odznaką honorową Obrońców Kresów wschodnich II RP – dekoracji  dokonali starosta brzeski Maciej Stefański i prezes kpt. pil. Adam Kownacki, Władysław Rudyk otrzymał również wyróżnienie z ZG ZIW w postaci Medalu Zwycięska Nike. Odznaczał Franciszek Kopeć i Władysław Gawdyn, płk Filinger wręczył dyrektorowi szkoły Tomaszowi Komarnickiemu specjalny dyplom honorowy.
Bohaterowie
 Zabierając głos dyr. Komarnicki nawiązał do wypadków historycznych z 1918 roku i drogi dojścia Polski do niepodległości, a także do II wojny światowej. Powiedział m.in.- „Obie wojny, oraz dwa okresy powojenne łączy jedna idea. Idea prawdziwego patriotyzmu, polegającego na gotowości oddania życia za wolność ojczyzny, ale także ciężkiej pracy na rzecz wolnego kraju. Dlatego obchody Święta Niepodległości nie są jedynie przypomnieniem tamtych czasów, są przede wszystkim możliwością uhonorowania wszystkich tych, którzy swą postawą przyczynili się i przyczyniają się do faktu, że dziś młode pokolenie może z ufnością patrzeć w przyszłość,

 

 

w wolnej ojczyźnie.
Jako dyrektor tej placówki jestem dumny, że możemy dzisiaj gościć w naszych murach wszystkich tutaj obecnych. W pracy wychowawczej tej szkoły, której patronem są Bohaterowie II Wojny Światowej, kładziemy szczególny nacisk na kultywowanie idei patriotyzmu, staramy się aby słowo PATRIOTYZM nie było słowem pustym, ale by w młodym człowieku wywoływało odpowiednią postawę i dumę z dokonań swej ojczyzny i dumę z jej historii.  Dlatego dzisiaj chcę prosić szanownych gości o  uroczyste otwarcie małej izby pamięci, która przedstawiając losy mieszkańców naszej gminy w czasie ostatniej wojny światowej, służyła będzie wszystkim uczniom i całemu lokalnemu społeczeństwu, nie tylko dla celów dydaktycznych, ale także będzie miejscem kultywowania chlubnych tradycji polskiego patriotyzmu.” Dyrektor podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej izby, a w szczególności dyr. GOK Marii Czarnej, Radzie Rodziców, Aurelii Heidel, nauczycielom, pracownikom szkoły. Podczas otwarcia Izby Pamięci, którą poświęcił ks. proboszcz Adam, odmówiono Ojcze Nasz.  Zgromadzono tu liczne pamiątki – dokumenty, fotografie, listy, odznaczenia. – Będzie to istotny punkt w procesie nauczania i wychowania – podkreśla dyr. mgr Tomasz Komarnicki, który również jest radnym powiatowym. Będziemy organizować tu spotkania z ciekawymi ludźmi i gromadzić dalej pamiątki i dokumenty.
Biesiadnie
Zebrani w sali gimnastycznej szkoły kombatanci, seniorzy, goście zostali przyjęci uroczystym obiadem, a młodzież przedstawiła okolicznościowy montaż słowno –muzyczny przygotowany pod kierownictwem polonistki Aurelii Heidel, która także prowadziła cała uroczystość. Wystąpił również chór pod dyrekcją Jana Sowy „Echa Leśne”. W organizacji uroczystości swój główny udział miał GOK w Lubszy, jego dyrektorka Maria Czarna otrzymała wiele serdecznych podziękowań, a od dyrektora Komarnickiego dyplom uznania. Przy ludowych, patriotycznych i biesiadnych piosenkach, zastawionych stołach gawędzono do późnych godzin popołudniowych.

Tab.
Zdjęcia: Paweł Pawlita

Reklama