„Czyste Powietrze” na kredyt

0
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay
Reklama

„Czyste Powietrze” to ogólnopolski program, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie do wymiany źródła ciepła na ekologiczne lub na termomodernizację domu. Można z niego skorzystać, nawet jeśli nie posiada się całości funduszy na realizację takiej inwestycji. Służy do tego tzw. Kredyt Czyste Powietrze.

Kredyt Czyste Powietrze to dotacja przeznaczona na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Taka opcja jest dostępna przy dwóch niższych poziomach dofinansowania – podstawowym i podwyższonym, z poziomu najwyższego można skorzystać tylko w przypadku, kiedy całość jest finansowana ze środków własnych. Dokładna kwota dofinansowania jest natomiast obliczana na podstawie faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, które zostały pokryte tak ze środków własnych, jak i tych przyznanych w ramach kredytu. Co jednak istotne, kwota dotacji musi być niższa od wysokości kredytu, jaki został wykorzystany na koszty kwalifikowane inwestycji realizowanej w ramach programu. Kolejną sprawą, o jakiej należy pamiętać, to fakt, że Kredyt Czyste Powietrze nie zostanie przyznany na przedsięwzięcia, które zostały zakończone przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Pierwszy koszt kwalifikowany może zostać poniesiony dopiero po złożeniu wniosku o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu w banku.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jak ubiegać się o Kredyt Czyste Powietrze
Aby pozyskać dofinansowanie w ramach Kredytu Czyste Powietrze przede wszystkim należy złożyć w banku wniosek o taki kredyt. Warto przy tym mieć na uwadze, że nie każdy bank bierze udział w programie. Stale aktualizowana lista tych, w których można ubiegać się o Kredyt Czyste Powietrze, jest dostępna na stronie: czystepowietrze.gov.pl. W tych placówkach dostępne są też wszystkie niezbędne informacje na temat takiego kredytu, dokumenty oraz instrukcja ich wypełnienia. A jeśli odpowiedź banku będzie pozytywna, jego pracownicy pomogą w wypełnieniu i złożeniu wniosku o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku, gdy wfośigw pozytywnie rozpatrzy taki wniosek, można już podpisać umowę kredytową oraz przystąpić do realizacji inwestycji. Po zakończeniu wszystkich prac należy złożyć do wfośigw wniosek o płatność, a po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi pieniądze na częściową spłatę kapitału kredytu zostaną przekazane do banku. Co ważne, wypłata dotacji nastąpi tylko wtedy, kiedy kredyt został zaciągnięty wyłącznie na cele związane z programem „Czyste Powietrze” i został wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem, w tym 95% kwoty pokryło koszty kwalifikowane określone w programie (listę można znaleźć w załączniku 2 lub 2a – w zależności od poziomu dofinansowania).
Decydując się na Kredyt Czyste Powietrze warto rozważyć objęcie go gwarancją z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji (EFPiG), którym dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Dzięki temu bank będzie mógł zaproponować nam korzystniejsze warunki takiego kredytu.

Dofinansowane ze środków
Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Opolu

Źródła:
www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy?fbclid=IwAR3gs-HjppT_yvauv3ic4MsKkzAUl7tr7ZudfWDNxo1QLu_rT3Tyg_lUq2k;
czystepowietrze.gov.pl/akademia-czystego-powietrza-2021-webinarium-1/.

Reklama