Czym są bio odpady i jakie błędy popełniamy najczęściej przy ich segregacji – cz. 2

0
naszesmieci.mos.gov.pl

Błędy powstające przy segregacji śmieci zdarzają się każdemu. Zazwyczaj nie wynikają one z celowego działania, a zwykłej niewiedzy.

Dotyczy to także bioodpadów, czyli śmieci pochodzenia roślinnego takich jak obierki, ogryzki, trawa czy liście, fusów z kawy i herbaty oraz jedynego z odpadów odzwierzęcych, jaki nadaje się do pojemnika bio – skorupek jajek. Czasem też myli nazwa, czego przykładem mogą być biodegradowalne, a nawet kompostowalne pieluchy dla niemowląt i podpaski. W rzeczywistości nie mogą one zostać wyrzucone do pojemnika na odpady bio. Jakie jeszcze śmieci nie nadają się do kontenera na bioodpady?

1. Popiół

– jeśli na terenie naszej gminy popiół nie jest odbierany selektywnie w przeznaczonych do tego pojemnikach, jego zagospodarowanie może sprawiać problem. Zasadniczo można go wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane, a jeśli mamy taką możliwość – zawozić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Wyjątkiem jest tu popiół ze spalania drewna owocowego, który faktycznie może znaleźć się w kontenerze na bioodpady.

2. Psie odchody

– jeden z częstszych błędów, dotyczących nie tylko psów, ale też innych zwierząt domowych. Ich odchody powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane. Podobnie sierść, pióra, trociny lub żwirek z odchodami.

3. Ziemia

– tak jak w przypadku zwierzęcych odchodów, tak i ziemia nie powinna znaleźć się wśród bioodpadów. Niewielkie ilości można wyrzucić do pojemnika na śmieci zmieszane, a jeśli ziemi jest więcej, należy dostarczyć ją do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła (dostęp: 6/07/2020):
naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac
ulicaekologiczna.pl/recykling/10-najczestszych-bledow-segregacji-odpadow
smieci.eu/gdzie-wyrzucac-popiol
eko-przyszlosc.pl/faq