Jak rozpoznać produkty przyjazne środowisku?

0

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz częściej wybieramy produkty przyjazne środowisku. Czasem jednak możemy zwątpić, czy producenci nie stosują określenia „ekologiczny” jako chwytu marketingowego. Istnieje jednak prosty sposób, pozwalający na weryfikację takiej informacji. Wystarczy poszukać, czy na danym produkcie znajduje się stosowne oznaczenie, gwarantujące, że jest on bardziej przyjazny środowisku niż inne z tej kategorii. Poniżej przedstawiamy kilka popularniejszych znaków, w których wiarygodność nie trzeba wątpić.

1. Błękitny anioł

Warto od niego zacząć, bo to najstarsze ekologiczne oznaczenie w Europie, używane od 1977 roku i uznawany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Znajdziemy je na różnego rodzaju produktach pochodzenia niemieckiego, m.in. na urządzeniach biurowych, gospodarstwa domowego oraz RTV, a także na papierze, bateriach czy detergentach. W sumie na ponad 10 tysiącach produktów.
Znak przyznawany jest przez jury na podstawie kryteriów opracowanych przez instytucje naukowe oraz niemieckie ministerstwo środowiska. Pod uwagę brane są m.in. materiały zastosowane do ich wytworzenia, zużycie energii czy możliwość przetworzenia produktu. Badany jest także wpływ na powietrze, wodę i glebę oraz ewentualne powstawanie szczególnie niebezpiecznych substancji.

2. Ecolabel

Nazywany też Stokrotką lub Margerytką, znak Ecolabel jest głównym europejskim oznaczeniem, honorowanym w całej Unii. Został ustanowiony przez Komisję Europejską i jest przyznawany wyłącznie produktom spełniającym wysokie standardy ekologiczne i zdrowotne, zarówno w trakcie produkcji, użytkowania, jak i po zużyciu.
Znak Ecolabel stosowany jest dla 24 kategorii produktów. Są to m.in. artykuły spożywcze, kosmetyki, detergenty i środki czystości, meble, niektóre sprzęty RTV i AGD, meble, farby czy obuwie.

3. EKO

To oficjalny polski znak ekologiczny, przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji od 1998 roku. Mogą go otrzymać bezpieczne dla środowiska wyroby i usługi krajowe oraz zagraniczne, a kryteria są takie same jak w przypadku oznaczenia Ecolabel. Dlatego zakwalifikowane produkty mogą mieć oba oznaczenia jednocześnie.
Znak EKO można znaleźć przede wszystkim na kosmetykach, zabawkach, artykułach piśmienniczych oraz papierze opakowaniowym.

4. Demeter

To oznaczenie przyznawane głównie artykułom spożywczym, kosmetykom naturalnym oraz wyrobom bawełnianym i wełnianym, pochodzącym z upraw biologiczno-dynamicznym. Przydziela je Stowarzyszenie Demeter, które powstało w 1924 roku z inicjatywy niemieckiego stowarzyszenia producentów ekologicznych, a pod koniec lat 90. ubiegłego wieku zaczęło działać na całym świecie. Do Polski przywędrowało zaś w roku 2005, za sprawą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Znak Demeter gwarantuje, że dany produkt powstał bez udziału sztucznych nawozów, chemicznych środków ochrony roślin oraz przy wykorzystaniu intensyfikacji biologicznej.

5. TCO Development

Stosowany dla sprzętu komputerowego znak TCO Development gwarantuje, że produkt jest nie tylko bezpieczny dla środowiska, ale też dla jego użytkowników. Komputery, monitory, klawiatury czy drukarki z tym oznaczeniem muszą też m.in. posiadać minimalną zawartość szkodliwych substancji i metali ciężkich (takich jak rtęć czy kadm), nadawać się do recyklingu oraz zużywać niewiele energii.

 

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła:
wlaczoszczedzanie.pl/znaki-ekologiczne/oznaczenia-produktow-ekologicznych/