Zmień swój dom w dom ekologiczny! Jakich gadżetów nie może w nim zabraknąć?

0
Obraz BRRT z Pixabay

Każdy dba o swoje mieszkanie czy dom najlepiej jak potrafi. Często sprzątamy, kupujemy nowe ozdoby, dbamy o meble i urządzenia. Często zapominamy, że powinniśmy także zadbać o to, by nasze gospodarstwo domowe było ekologiczne. W interesie nas wszystkich leży bowiem dbanie o środowisko, w którym żyjemy. Jakich gadżetów i przedmiotów nie powinno zabraknąć w ekologicznym domu?

 

Pomysłów na zmianę domu w miejsce ekologiczne, sprzyjające środowisku jest sporo. Najważniejsza jest jednak nasza świadomość na temat tego co szkodzi, a co jest dobre dla planety, zwierząt i całego ekosystemu, w którym żyjemy.
Ekologiczny dom, to miejsce, w którym żyją ludzie podejmujący świadome wybory. Zatem na początek należałoby rozprawić się z plastikiem. W eko-domu powinny się znaleźć takie gadżety i przedmioty jak np. płócienne, materiałowe torby na zakupy, których można używać wielokrotnie zamiast jednorazowych foliówek, których rozkład, czy recykling to ogromne wyzwanie. W ekologicznym domu nie powinno też zabraknąć produktów szklanych – butelek wielorazowego użytku, słoików, czy innych opakowań wielorazowego użytku. Można w nich przechowywać żywność, płyny i wiele innych produktów. Dzięki nim raz na zawsze można pożegnać się z plastikowymi opakowaniami.
Innymi gadżetami, które powinny znaleźć się w ekologicznym domu są pojemniki na odpady segregowane – osobne na papier, plastik, szkło, odpady zmieszane, czy inne. Na rynku dostępne są wygodne rozwiązania, które pozwalają odpowiednio grupować odpady. Są też takie pojemniki, które nie zajmują dużo miejsca – na przykład specjalne kubły z przegrodami na konkretny rodzaj odpadów. Jeśli już mówimy o odpadach, to warto także zaopatrzyć się w specjalne mini kompostowniki, które z powodzeniem można ustawić na tarasie, czy na balkonie. Nowoczesne produkty tego typu pozwalają kompostować odpady organiczne właściwie w każdym domu i nawet niewielkim mieszkaniu z balkonem. Co więcej, pojemniki te doskonale izolują zapachy, które nie wydostają się poza mini kompostownik.
Przedstawiciele świata medycznego, lekarze, dietetycy apelują do wszystkich ludzi o to, by codziennie spożywać przynajmniej 2 litry wody. To słuszne zalecenie. Niestety w ślad za nim idzie produkcja ogromnych ilości plastikowych butelek. W ekologicznym domu takich odpadów można nie produkować. W wielu gminach jakość wody z kranu nie odbiega od tej, którą kupujemy w butelkach. Jeśli jednak chcemy mieć pewność co do jakości wody – warto zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem, który uzdatni i wzbogaci wodę do picia. To wydatek kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Filtr kupić można już od 10 złotych, a dzięki niemu nawet przez 30 dni możemy pić filtrowaną, zdrową wodę.
Eko-dom wyposażony jest w ekologiczne sprzęty, które pozwalają oszczędzić energię elektryczną. Jeśli chcielibyśmy wymienić wszystkie sprzęty agd czy rtv, które mamy w domu, na takie które są energooszczędne, to oczywiście potrzebowalibyśmy sporej sumy pieniędzy. Można jednak sprzęty te wymieniać po kolei, wyszukując na przykład najlepszych okazji w sklepach i marketach. Pamiętajmy, że wybierając sprzęt należy sprawdzić jego specyfikację i opis. Im więcej plusów, przy literce „A” w specyfikacji sprzętu tym lepiej i dla naszego portfela i środowiska. Wymianę urządzeń można rozpocząć od inwestycji w energooszczędne żarówki – np. LED, które nie dość, że działają dłużej od tradycyjnych żarówek, to pozwalają oszczędzić sporo gotówki w domowym budżecie, bo do właściwego funkcjonowania potrzebują niewielkich ilości prądu.
Eko-dom to także miejsce, w którym wielokrotnie wykorzystuje się te zasoby, sprzęty i materiały, które już się w nim znajdują. Tu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia i kreatywność. Samemu możemy tworzyć drobne ozdoby, przerabiać ubrania, a nawet tworzyć nowe meble ze starych albo z materiałów, które na to pozwalają. Sami więc możemy tworzyć eko-gadżety i sprzęty – bez konieczności kupowania nowych, bez produkowania lub ograniczając produkcję odpadów.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła:
Portal ekoobudowanie.pl - https://ekobudowanie.pl/energooszczedne-technologie/2915-ekologia-w-domu
Portal morizon.pl - https://www.morizon.pl/blog/eko-dom-10-gadzetow/
Portal ekologia.pl - https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/ekologiczny-dom/ekologia-w-twoim-domu,12534.html