Zagrożone wyginięciem zwierzęta – jak możemy im pomóc?

0
Obraz AD_Images z Pixabay
Reklama

Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka prowadzą do zagrożenia i wymierania wielu gatunków zwierząt i roślin. Wycinka lasów, wypalanie łąk, regulacja rzek – wszystko, co robi człowiek, by się wzbogacić, ma katastrofalny wpływ na życie zwierząt i roślin.

Niektórym gatunkom zwierząt grozi wyginięcie, ponieważ tracą one swoje środowisko naturalne przez działalność człowieka. Wiele zwierząt zmuszanych jest do zmiany swojego siedliska, ponieważ człowiek wykorzystuje te tereny do swoich własnych potrzeb – uprawy roli, budowy dróg i przemysłu. Wszystko to dzieje się tak szybko, że wiele gatunków nie potrafi się przystosować do nowych warunków życia w tak krótkim czasie.
Największym zagrożeniem dla zwierząt i roślin, a także człowieka, jest deforestacja, w szczególności wilgotnych lasów tropikalnych, z których pozyskuje się drewno do produkcji mebli. Lasy te są również wycinane, by stworzyć więcej miejsca na hodowlę bydła oraz powiększyć obszary miejskie. Drzewa produkują tlen, który jest niezbędny do życia wszystkich organizmów żywych. Lasy zapewniają bioróżnorodność i utrzymują wilgoć, która zapobiega jeszcze mocniejszemu ocieplaniu się klimatu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jak ratować zagrożone zwierzęta?

Fizycznie jest nam trudno ratować zagrożone wyginięciem słonie afrykańskie czy morświny kalifornijskie. To jednak nie oznacza, że nie możemy nic w tym temacie zrobić. Istnieje mnóstwo organizacji ratujących zwierzęta zagrożone wyginięciem i pomagającym im przetrwać w ciągle zmieniających się warunkach. Jedną z nich jest WWF, czyli World Wide Fund for Nature, działająca także w Polsce. Na stronie www.wwf.pl można znaleźć wiele petycji, które wystarczy jedynie podpisać, a sama fundacja zajmuje się nagłaśnianiem sprawy i zgłaszaniem do odpowiednich organów. Drugą opcją jest zostanie wolontariuszem Błękitnego Patrolu WWF, który zajmuje się ochroną Morza Bałtyckiego i wszystkich organizmów w nim żyjących. Istnieje również trzecia, najłatwiejsza opcja, czyli wsparcie finansowe.

Adopcja dzikich zwierząt – teraz to możliwe!

Nie chodzi oczywiście o dosłowne wychowywanie zwierzęcia we własnym domu, a jedynie symboliczna adopcja polegająca na przekazaniu pieniędzy fundacji, która taką adopcję oferuje. Jest to również pomysł na nieszablonowy prezent (a przy okazji bardzo ekologiczny) dla bliskiej osoby. Ryś, pantera czy foka szara, to tylko niektóre zwierzęta, których adopcję oferuje WWF Polska. Wszystkie informacje dotyczące symbolicznej adopcji można znaleźć na stronie https://pomagam.wwf.pl/.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła:
https://www.nationalgeographic.org/encyclopedia/endangered-species/ 
https://zpe.gov.pl/a/wymieranie-roslin/DZkK4B1iB 
https://www.wwf.pl/zaangazuj-sie/blekitny-patrol 
Reklama