„Piątka” szkołą na 5!

0

Rok szkolny 2017/2018 zaczął się nietypowo, gdyż pierwszy dzwonek zabrzmiał czwartego września. Jednak nie jest to jedyna zmiana. W wyniku reformy edukacji Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 im. Mikołaja Kopernika tworzą: wspomniana szkoła przy ul. Robotniczej 22 (obecnie budynek A) oraz dawne Gimnazjum nr 1 im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Oławskiej 2 (obecnie budynek B). Brzeska „Piątka” jest perfekcyjnie przygotowana do nowego roku szkolnego.


W budynku A uczyć się będą dzieci w klasach od 1 do 4 natomiast uczniowie klas od 5 do 8 w budynku B. Po mimo integracji dwóch etapów edukacji dzieci oraz ich opiekunowie nie odczują dużych zmian, a jeśli tak – to tylko pozytywne. Nadal funkcjonuje dziennik elektroniczny dzięki, któremu zarówno dzieci jak ich rodzice mogą w każdej chwili po zalogowaniu się sprawdzić między innymi: plan zajęć, wyniki w nauce lub skontaktować się z nauczycielem. W szkole nadal obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych. Wobec tego uczniowie nie są rozkojarzeni, skupiają się na lekcjach, całą swoją energię poświęcają nauce, a nie wirtualnej rzeczywistości. Uczniowie przechodzący do budynku B nie będą narażeni na stres związany z zupełnie nowym gronem pedagogicznym. Wychowawcy klas oraz kadra przedmiotowców będzie prowadziła lekcje w obu budynkach.

Wspomnianych pozytywnych zmian doświadczą również wychowankowie klas 1-4, gdyż do szkoły wróciła jednozmianowość, a w skutek tego każdy oddział posiada swój własny, w pełni wyposażony w sprzęt audiowizualny oraz pomoce dydaktyczne gabinet. Co więcej powstała nowa Sala Kreatywnej Edukacji Muzyczno – Ruchowej. Sala wyposażona została w instrumenty muzyczne, takie jak np. gitara, keyboard, tamburyno, bębenki, cymbałki, talerze, trójkąty, z których każdy uczeń będzie mógł skorzystać w trakcie zajęć. Dodatkowo, w pracowni znalazły się także sprzęty muzyczne, które wyszły już z powszedniego użycia. Dzięki temu, każdy uczeń będzie mógł dowiedzieć się w jaki sposób i z jakich nośników rodzice lub dziadkowie słuchali muzyki i jak w przeszłości wyglądały powszechne niegdyś płyty winylowe, gramofony i odbiorniki radiowe.

PSP nr 5 może się także poszczycić bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez kadrę pedagogiczną. Już niedługo ruszą zajęcia, które cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów szkoły, w poprzednim roku szkolnym, w tym, m.in. koło gospodyń, koło fotograficzne, informatyczne, artystyczne, szachowe, zajęcia sportowe i inne. Nie zabraknie też nowych propozycji.
Dzieci uczęszczające do klas 1-3 mogą skorzystać z opieki świetlicowej. Różnorodne zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra. Do dyspozycji dzieci są dwie sale świetlicowe dysponujące sprzętem muzycznym, audiowizualnym (w tym nowoczesnym telewizorem, DVD), dużym stołem do gry w piłkarzyki, cymbergajem, książkami, klockami, zabawkami i najnowszymi grami planszowymi. Gdy aura jest sprzyjająca podopieczni świetlicy chętnie korzystają z przyszkolnego placu zabaw i oddanego do użytku rok temu boiska sportowego. Tam wspólnie z nauczycielami świetlicy grają w palanta, ping-ponga, piłkę nożną, siatkową, koszykową, badmintona, skaczą na skakance oraz grają w gumę. Na boisku znajduje się także miejsce przygotowane do gry w szachy, warcaby, klasy oraz kółko i krzyżyk. Ponadto wychowankowie świetlicy mogą także korzystać z nowo powstałej Sali Kreatywnej Edukacji Muzyczno-Ruchowej.

Szkoła jest na etapie konstruowania oferty, z którą będzie się można zapoznać na stronie http://www.sp5brzeg.wodip.opole.pl.

Katarzyna Bubel