Referendum ws. budowy nowego więzienia w Brzegu? Taką możliwość zaproponował poseł Paweł Grabowski

1

Nie milkną echa kontrowersyjnej inwestycji, jaka ma zostać zrealizowana w Brzegu. Chodzi o budowę zakładu karnego w pobliżu osiedla domów jednorodzinnych i zabudowy wielorodzinnej. Mieszkańcy są zdeterminowani, zapowiadają manifestacje i spotykają się z parlamentarzystami.


W poniedziałek (22.01) Paweł Grabowski spotkał się z mieszkańcami ul. Saperskiej, Chorążych i 1. Brygady. Poseł ruchu Kukiz’15 wysłuchał wszystkich argumentów o negatywnych skutkach tej inwestycji i zadeklarował swoją pomoc.

– Wiele wskazuje na to, że to nie Brzeg się ubiegał o budowę tego zakładu karnego, tylko decyzja zapadła w Warszawie, a pan burmistrz znalazł się w kleszczach politycznych i musiał tę decyzję wykonać. Znalazł zatem 12 radnych, którzy przyłożyli do tego rękę. To smutne, bo z pewnością nie jest to obywatelski sposób procedowania takich spraw – mówił Paweł Grabowski.

– Oddaje się działkę należącą do miasta za darmo, teraz się okazuje, że my wszyscy mamy jeszcze zapłacić za jej uzbrojenie. Skandalem jest to, że na przestrzeni dwóch miesięcy nie pojawił się żaden konkretny argument przemawiający za budową tego więzienia. Bo bajki, że skorzystają na tym lokalni przedsiębiorcy można opowiadać dzieciom, a nie dorosłym ludziom. Zakłady karne działają w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych i z tego, co mi wiadomo, to obecny zakład karny nie korzysta z usług żadnego brzeskiego przedsiębiorstwa. Niestety, część osób i mediów łapie się na te słowa i je powiela – kontynuował poseł Kukiz’15.

Parlamentarzysta zaznaczył, że cała ta sprawa nie zostanie przemilczana i przeczekana. Grabowski zamierza przekazać wszystkie argumenty i obawy mieszkańców ministerstwu sprawiedliwości z zamiarem zrewidowania przez resort swoich decyzji. Kolejnym działaniem może być przeprowadzenie referendum.

– Żeby referendum lokalne się odbyło, potrzeba zebrać 3 tysiące podpisów. Wówczas można złożyć wniosek. Ja chcę wspierać tę inicjatywę i deklaruję, że sam też będę zbierał podpisy w rynku, czy na Placu Polonii Amerykańskiej. Po to, aby stało się zadość demokracji – deklarował poseł Paweł Grabowski.

Wiadomo również, że grupa mieszkańców Brzegu planuje przeprowadzić akcję informacyjną o uciążliwościach spowodowanych nowym więzieniem w mieście. Pomóc w tym ma kolportaż ulotek oraz mobilny baner, który niebawem będzie można zobaczyć na ulicach Brzegu.