Kopice – moc w śniadaniu

0

Dla niektórych to truizm i oczywistość , dla innych to odwieczny problem, co zrobić , żeby dziecko przed wyjściem do szkoły zechciało spożyć śniadanie. Czasem ta awersja do pierwszego posiłku pozostaje na starsze lata i raczej nie pomaga w życiu ani też w prawidłowym funkcjonowaniu.

Aby w młodych latach zaszczepić chęć do spożywania śniadań wymyślono akcję „Śniadanie daje moc”. Tytuł adekwatny do tego, co jest problemem i wydaje się , że przemawia do dzieci. Przy okazji można namawiać do włączania w ten posiłek owoców, warzyw a przede wszystkim tego, co znakomicie buduje młody układ kostny , to jest do nabiału.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Kopicach już trzeci rok z rzędu w listopadzie udaje się taki dzień  zorganizować wspólnie ze Spółdzielnią Mleczarską Koło-Gomi. Dzięki producentom smacznych, zdrowych produktów mleczarskich wydarzenie to jest połączone z degustacją wyrobów w postaci serów, twarogów, jogurtów, kefirów .

Najpierw najmłodsi uczniowie z klasy I zachwalali smaki i znaczenie śniadań, warzyw , owoców a także nabiału z mlekiem na czele. Całość ubrana w zgrabne teksty wierszy, piosenek i scenek a potem cała społeczność szkolna mogła sprawdzić pyszność produktów mleko pochodnych.

Panie ze Spółdzielni Koło-Gomi zaimprowizowały stoisko z wyrobami , były banery wychwalające te produkty i co istotne był wśród dzieci apetyt na te produkty. Szczególnym wzięciem cieszyły się kanapki z serkami smakowymi, serek wiejski oraz jogurty smakowe.

Po takiej akcji na pewno wzrosła ilość dzieci przekonanych , co do tego, że „Śniadanie daje moc.

Z.Rzepkowska