Podsumowanie akcji „Rodacy Bohaterom” w Grodkowie

0

Już po raz czwarty w Grodkowie odbyła się akcja „Rodacy – Bohaterom” organizowana przez stowarzyszenie „Odra-Niemen”. Przez cały grudzień w szkole ZS CKP im. Żołnierzy Niezłomnych, uczniowie oraz zainteresowani przynosili paczki z żywnością dla kombatantów zamieszkujących dawne tereny Kresów Wschodnich – obecnie terytoria Litwy, Białorusi i Ukrainy.


– Dwa razy do roku organizujemy akcję pomocy kombatantom na Kresach Wschodnich. Łącznie udało się nam zebrać już około 3,5 t żywności. Jako szkoła bierzemy w niej udział od 2016 r. Odzew jest bardzo duży, podczas tegorocznego wydarzenia udało się nam zebrać już 50. paczek – mówi Danuta Trzaskawska, dyrektor w ZS CKP im. Żołnierzy Niezłomnych.

Wśród darczyńców, którzy wspierają zbiórkę żywności dla kombatantów znalazło się wiele osób prywatnych, koła gospodyń wiejskich, szkoły (PSP w Kolnicy, PSP w Lipowej), OSM Koło o. w Grodkowie, a także policjanci i pracownicy cywilni Komisariatu Policji w Grodkowie. Organizatorzy dziękują również za zaangażowanie miejscowym proboszczom z dekanatu grodkowskiego.

– Kombatanci bardzo się wzruszają dostając paczkę z żywnością. Przysyłają do nas kartki świąteczne, które są bardzo wzruszające, nie brakuje w nich podziękowań za pamięć. Z całą pewnością warto pomagać naszym rodakom zamieszkującym dawne Kresy Wschodnie, oni nadal kultywują pamięć o języku polskim, starają się zachować jego pamięć, przekazując go swoim dzieciom wraz z kulturą polską – dodaje Danuta Trzaskawska.

Szacuje się, że na Kresach Wschodnich w 2018 wciąż mieszka jeszcze kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Organizatorzy akcji charytatywnej zapowiadają kolejną zbiórkę żywności na Wielkanoc.