Wycieczka grodkowskich uczniów w świat teatru

0

W czwartek (14. marca) uczniowie PSP nr 3 w Grodkowie, którzy systematycznie uczestniczą w zajęciach taneczno-teatralnych wraz z opiekunkami p. Beatą Sikorską – Żyrek i p. Jolantą Kuś, mieli okazję brać udział w zajęciach w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu.


Dzieci były pod wielkim wrażeniem oglądanego spektaklu „Hokus, pokus, czary mary … i król”, który jest dziełem wspaniałej dramatopisarki Marty Guśniowskiej. Reżyserem spektaklu jest Paweł Aigner. Postać tytułowego Króla zagrał znany Andrzej Mikosza. Król, wiedziony chęcią posiadania syna, zwraca się o pomoc do trzech wiedźm. I tu zaczyna się historia pełna niespodziewanych zwrotów akcji i komediowych gagów… To spektakl trochę o tym, że z powodu gapiostwa wiedźm, które zaczęły mieć powoli problemy ze starzeniem się, sam król nie miał szansy na rzetelne dziecięce wychowanie i edukację. W związku z tym jedna z wiedźm próbuje go zaprowadzić do szkoły… Dzieci były zachwycone grą aktorską wiedźm, czyli pań: Doroty Nowak, Marioli Ordak-Świątkiewicz i Elżbiety Żłobickiej.

Ponadto wszyscy uczestniczyli w warsztatach teatralnych, gdzie mieli okazję zobaczyć jak pracuje się z maskami, lalkami i innymi rekwizytami. Zapoznali się z pierwszymi maskami teatralnymi, dowiedzieli się co to jest komedia dell’arte. Zobaczyli różne rodzaje masek: antyczną, zwierzęcą, antropomorficzną i groteskową. Poprzez warsztaty mieli okazję doświadczyć ruchu w masce i pracy głosem w masce.

Uczniowie poznali także elementarne zadania aktorskie takie jak np.: rozbudzanie artystycznej wyobraźni, ćwiczenia umiejętności pracy w zespole, przełamywanie nieśmiałości i zwiększanie poczucia własnej wartości, nauka umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz poznawanie sposobów na zrelaksowanie ciała i umysłu, czy rozwijanie pamięci logicznej i twórczej wyobraźni. Mieli okazję także zgłębić tajniki takich elementów jak: nauka umiejętności wyrażania własnych emocji, poznawanie przestrzeni scenicznej i jednocześnie umiejętności indywidualnego odnalezienia się w niej podczas zajęć grupowych, poznanie sposobów na poprawienie koncentracji i refleksu. Zmierzyli się także z elementami pantomimy.

Wycieczka w krainę teatru była niezwykłym wydarzeniem dla każdego.