Strażacy i pracownicy PKP udrożnili zator na Nysie Kłodzkiej

0

Dzięki sprawnej akcji strażaków z Brzegu i Lewina Brzeskiego, a także pracowników PKP, udało się udrożnić zator na Nysie Kłodzkiej pod mostem kolejowym w Lewinie Brzeskim. Zgromadzone na filarach mostu konary drzew uniemożliwiały swobodny przepływ wody w rzece


– W imieniu mieszkańców naszej gminy chcę podziękować wszystkim strażakom, pracownikom PKP, Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz pozostałym służbom, za udział w akcji i sprawne usunięcie zatoru na Nysie Kłodzkiej. W tej chwili czujemy się bezpieczniej, bo woda w rzece może swobodnie przepływać – mówi Artur Kotara i dodaje:

– Mam świadomość, że wysoki poziom wody w Odrze i tak mocno ogranicza ujście Nysy Kłodzkiej, co z kolei powoduje lokalne podtopienia terenów we Wronowie i Oldrzyszowicach. Dlatego będę prosił Polskie Wody, aby zmniejszyły ilość zrzucanej wody z nyskich zbiorników. Szczególnie, że ta fala kulminacyjna na Odrze ma przejść dopiero w nocy ze środy na czwartek. Jeśli Odra nie będzie w stanie przyjąć wody z Nysy Kłodzkiej, to utworzy się tzw. cofka i będziemy mieli wtedy duży problem – podsumowuje burmistrz Lewina Brzeskiego.

Dodajmy, że na chwile obecną poziom wody w Odrze na ujściu Nysy Kłodzkiej przekroczył stan alarmowy i wynosi 563 cm. Stany alarmowe utrzymują się także na Nysie Kłodzkiej w Skorogoszczy oraz Ścinawie Niemodlińskiej w Niemodlinie (ta rzeka ma swoje ujście do Nysy Kłodzkiej).