Kolejny protest mieszkańców Lubszy

0

Mieszkańcy Lubszy są nieugięci. Kolejny raz wyszli na ulicę, demonstrując swoje niezadowolenie z pominięcia ich miejscowości w planach budowy obwodnicy Brzegu. Droga krajowa nr 39 na pasach pod urzędem gminy o godzinie 14:00 ponownie została zablokowana. Protestujący udrażniali ruch co pół godziny.


Postulat protestujących jest niezmienny, wciąż walczą o obwodnicę, która zgodnie z projektem ma z dala omijać ich domy, choć mogłaby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Dziś protestujących było nieznacznie mniej, ale to nie przeszkadzało im w działaniu przy blokadzie drogi.

Ludzie jeszcze dojdą. Ktoś zacznie interweniować, kiedy samochód kogoś rozjedzie. Kierowcy i mieszkańcy dobrze wiedzą co się dzieje, auta nie zwalniają. Planuję pooznaczać miejsca, w których były wypadki, w tym śmiertelne. Za chwilę przyniesiemy tablice, na których wypisane są imiona i wiek osób, które zginęły. Są to przede wszystkim młodzi ludzie. Chcemy walczyć, nie jest nam wesoło – powiedział Józef z Lubszy.

Musimy kuć żelazo póki jest gorące. Są jeszcze możliwości, są architekci, którzy zajmują się tą drogą i przyszłą obwodnicą Brzegu. Mamy nasze pięć minut, by ktoś jeszcze pomyślał o obwodnicy dla Lubszy. Drogę będziemy blokować, dopóki będziemy mogli to robić, nie mamy innego wyjścia! – dodaje Ryszard Bielski z Lubszy.

Nie można się tłumaczyć tym, że Brzeg potrzebuje kolejnej obwodnicy! Brzeg de facto posiada już swoją obwodnicę, gmina Skarbimierz ma połączenie z autostradą A4. Mało tego, mają jeszcze dobre połączenie przez Łukowice Brzeskie do węzła Przylesie. Tam ten problem jest rozwiązany – zaznacza Krzysztof Matuszak z Lubszy.

Mieszkańców wspiera wójt gminy Lubsza, który już prowadzi rozmowy z parlamentarzystami, by włączyli się do pomocy.

Prowadzę rozmowy z parlamentarzystami, proszę ich o pomoc, by umówili mnie z Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad, który jest w randze wiceministra infrastruktury, w sprawie dobudowy tej brakującej części. Jestem przekonany, że parlamentarzyści pomogą i będę mógł osobiście nakreślić problem, co pozwoli na pozytywne zakończenie sprawy dla mieszkańców gminy Lubsza – dodaje Bogusław Gąsiorowski, wójt gminy Lubsza.