Joanna Olech w Bibliotece w Pogorzeli

0

W dniu 15 maja  Biblioteka w Pogorzeli gościła Joannę Olech-  pisarkę , autorkę ilustracji wielu książek dla dzieci,, krytyka literackiego, jurora konkursów literackich, zdobywczynię wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.inn. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, nagrody specjalnej Polskiej Sekcji IBBY.  Joanna Olech jest autorką książek dla dzieci i młodzieży tj Arcybolek, Tytus-superpies, Tytus w cyrku, Trudne sprawy, Dynastia Miziołków, Ząb czarownicy, Popintrokowie- książka detektywistyczna, Kto Ty jesteś? czy Tarantula- jest tu  prawdziwa historia która dzieje się w Witkowicach na zamku Czocha.


W spotkaniu  z pisarką uczestniczyli uczniowie z klasy V z  paniami Beatą Kuną

i  Anną Machowską.Autorka  czytała fragmenty książek, zadawała pytania                      i zachęcała do mini-konkursów i rozwiązywania zagadek literackich nagradzając każdą prawidłową odpowiedź słodyczami.  Dla „ubarwienia” spotkania odpowiadali np. uczestnicy ubrani w paski, na czerwono lub zielono, lub ubrani w buty na rzepy, albo tylko ci którzy nie mieli kolczyków. Dynastia Miziołków -to realistyczny i bardzo zabawny serial powieściowy dla dzieci w wieku 10-12 lat i właśnie na tej   książce autorka skupiła uwagę uczniów. Pytania dotyczyły lektury Dynastii Miziołków” np. Jak gotuje mama Miziołka? Co gubi Mamiszon? Albo należało wymienić dwa imiona potwora. Pisarka oprócz umiejętnosci pisarskich posiada również zdolności ilustratorskie.Zadaniem wybranych uczestników było na przykład opowiedzenie  historyjki o smoku w czasie ,gdy autorka kreśliła jego postać. Konkurencję wygrywała osoba, która potrafiła najlepiej zmyślać. Przy książeczce Kto ty jesteś?   czytany  był tekst nawiązujący do ilustracji, a zadanie polegało na  dopasowaniu z pamięci tekstu do przedstawionej ilustracji .

Pod koniec spotkania  można było zadać pytania  autorce i otrzymać autograf .  Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w  Bibliotece w Pogorzeli od 2007 roku.

Bożena Adamowicz-GBP w Olszance