Wieczerza wigilijna w Gierszowicach

0
fot. Eugeniusz Szewczuk

Świetlica wiejska w Gierszowicach gm. Olszanka w niedzielne popołudnie 16 grudnia br. zgromadziła mieszkańców Gierszowic i zaproszonych gości na dorocznej wieczerzy wigilijnej.


Przygotowana wspólnie przez Radę Sołecką, sołtysa Zbigniewa Adasika oraz stowarzyszenie „Teraz Gierszowice” uroczystość, zgromadziła niemałą część wspólnoty wiejskiej. Cztery pokolenia mieszkańców z niecierpliwością oczekiwało przy suto zastawionych stołach na rozpoczęcie wspólnego biesiadowania.

Swoją obecnością spotkanie zaszczyciły władze gminne na czele z panią Wójt Anetą Rabczewską i Sekretarz Urzędu Gminy – Ewą Rosińską. Nie zabrakło kapłana parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu – ks. wikariusz Jan Inglot oraz miejscowego przedstawiciela samorządu gminnego, radnego Wojciecha Zubickiego.

Po wspólnej modlitwie i podzieleniu się opłatkiem rozpoczęło się biesiadowanie przy kresowych potrawach – barszczu z uszkami, pierogach (ruskich i z kapustą oraz grzybami), sałatkach warzywnych, zestawach ryb (smażony karp i marynowane śledzie), wyśmienitą kutią i domowymi wypiekami.

Zebrani zaśpiewali wspólnie kilka kolęd, począwszy od najmniej znanej „Wstawszy pasterz” i „Prześliczni Aneli” – kolędy powstałej w 1904r., a przywiezionej z tradycją i zwyczajami kultywowanymi na Kresach w Budkach Nieznanowskich, powiat Kamionka Strumiłowa.

Trudno było dzisiaj oczekiwać pierwszej gwiazdki, gdyż jak każe tradycja na ten moment czeka się w dniu 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, a to już niebawem.

Więcej nt. tejże uroczystości w czwartkowym wydaniu „Panoramy”

Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk