„IV Przerwa na czytanie” – o akcji czytelniczej w naszej szkole

0

O tym, jak ważne jest czytanie i sięganie po lekturę już od najmłodszych lat nie trzeba przekonywać nikogo w naszej szkoły. Nic więc dziwnego, iż po usłyszeniu o nowej ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania na przerwie, postanowiliśmy wziąć udział w tak szlachetnym przedsięwzięciu. Staramy się promować czytelnictwo i miłość do książek poprzez różne akcje.


I tak 10 maja oraz 13 maja podczas długiej przerwy nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie ,, IV Przerwa na czytanie” zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Gorzowie Wielkopolskim. Wydarzenie to odbywało się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod patronatem Fundacji ,, ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”. ,, IV Przerwa na czytanie” to pomysł na promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Wiemy, iż bardzo często niechęć sięgania po książki w dużej mierze bierze się tak naprawdę z braku informacji o tym, co zawiera w sobie książka A skrywa wiele… Przedstawienie uczniom chociażby małych, ale atrakcyjnych fragmentów wybranych książek wyzwala w nich zaciekawienie i chęć sięgnięcia po nie, dlatego też w ramach tej akcji młodszych uczniów-słuchaczy zaprosiliśmy do świata Mikołajka.

Przygody tego niezwykłego bohatera przybliżały trzecioklasistom, czwartoklasistom i piątoklasistom polonistki naszej szkoły, czytając w czasie przerwy opowiadania z serii „Mikołajek ma kłopoty” oraz „Wakacje Mikołajka”. Nieco starsi sięgnęli po „Dynastię Miziołków” lub książeczki z serii „P. Rosiak”. Najmłodszym uczniom naszej szkoły – pierwszoklasistom podczas przerw została zorganizowana tzw. strefa czytania w sali, gdzie poznawali baśnie i legendy polskie m.in. baśń o Szewczyku Dratewce, o Wyrwidębie i Waligórze, legendę o Popielu, o Borucie. Najstarsi podczas przerwy czytali swoje ulubione pozycje książkowe. Łącznie w akcji bicia rekordu czytania na przerwie wzięło udział 128 uczniów i 4 nauczycieli.

Akcja została w Polsce zorganizowana po raz czwarty, a w naszej szkole w Olszance po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

Tekst: Joanna Sowierszenko

Foto: Martyna Guglas, Roksana Golonka