Spotkania przedświąteczne w Bibliotece w Pogorzeli

0

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia, Bibliotekę w Pogorzeli odwiedziły dwukrotnie dzieci z Przedszkola w Pogorzeli z wychowawczyniami Martą Grabowska i Anną Adamowicz. Tematem spotkania były rozmowy na temat tradycji bożonarodzeniowej.


Chociaż wiele zmieniło się w zwyczajach na przestrzeni kilkudziesięciu lat kiedy to my byliśmy dziećmi, to święta zawsze kojarzą się ze śniegiem, z choinką i jej ozdabianiem, tradycyjnym zestawem postnych potraw, dzieleniem się opłatkiem, prezentami pod choinką, a również ze śpiewaniem kolęd i słuchaniem opowieści starszych ludzi o niezwykłych wydarzeniach nocy wigilijnej.

Aby wprowadzić odrobinę świątecznego nastroju zaśpiewaliśmy wspólnie po kilka zwrotek najbardziej znanych i lubianych polskich kolęd. Wszyscy śpiewaliśmy „Przybieżeli do Betlejem pasterze „i „Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje”

Ten świąteczny nastrój trochę dzieci rozkojarzył i chętnie jeszcze zaśpiewaliby inne kolędy, ale mieli do zrobienia jeszcze wiele rzeczy. Młodsza grupa przy wsparciu rodziców robiła w piątek dekoracyjne łańcuchy z bibułki i kolorowego papieru , w poniedziałek natomiast starszaki zdobiły pozłacanymi nićmi, gwiazdeczkami i cekinami wcześniej przygotowane przez bibliotekarkę papierowe aniołki, czapki dla Mikołaja i choineczki. Czas minął niepostrzeżenie szybko i dzieci musiały wracać do Przedszkola zabierając ze sobą swoje prace.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim mieszkańcom zdrowych, spokojnych świąt i życzymy wszelkiej pomyślności w Nowym 2017 Roku.

Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Olszance