Szelmostwa Skapena

0

23 marca wybraliśmy się do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora na przedstawienie „ Szelmostwa Skapena”.Udział w spektaklu odbył się w ramach projektu Nowa perspektywa edukacji gimnazjalnej.


Tytułowy Skapen to lokaj w mieszczańskim domu. Jest przekonany o swoim sprycie, inteligencji i te atuty wykorzystuje, aby pomóc dwóm zakochanym paniczom. Jednocześnie chciałby zemścić się na swoim skąpym pryncypale i wyłudza od niego pieniądze. Wszystko dobrze się kończy, intrygi zostają rozwiązane, a nawet odnajdują się zaginieni członkowie rodziny.

Sztuka Moliera w reżyserii Pawła Aignera to wierna oryginałowi jarmarczna komedia z domieszką współczesnych odniesień.  Reżyser pozostał wierny włoskiej commedii dell’arte, z niej „wyjął” typowe postaci, gagi, sytuacje a przede wszystkim maski. To właśnie one przyciągają uwagę widza, zwłaszcza , że same kostiumy są bardzo skromne, brak tutaj nawiązania do bogatej barokowej stylistyki. Tak samo sprawa przedstawia się ze scenografią- oszczędną, ascetyczną. Na pierwszy plan wysuwają się natomiast szare, płócienne worki zawieszone pod sufitem, w miarę upływu akcji pojawia się ich coraz więcej. Ich obecność zastanawia widza. Czy one symbolizują ludzkie wady i przywary? W całym spektaklu dominuje ruch, co chwilę pojawiają się gonitwy, pojedynki na kije a czasami kopniaki. Nie brakuje aluzji do rzeczywistości, zabawnego nawiązania do sztandarowego programu socjalnego lub nieco gorzka ocena sądownictwa . Wśród wszystkich postaci uwagę przyciąga przede wszystkim tytułowy bohater- Skapen, mimo wszystko sympatyczny rzezimieszek, „wydziarany” typ spod ciemnej gwiazdy, nonszalancko ubrany. Odbiega od tradycyjnego wyobrażenia wypomadowanego lokaja, strojnego w żaboty i koronki. „Podziw” budzi jego umiejętność manipulacji, sprytnego wykorzystywania ludzkich słabości. Zostaje jednak przez los srodze ukarany- ponosi śmierć w groteskowych okolicznościach. W końcowej scenie bohaterowie oddają się świętowaniu swojego szczęścia, a widzowie zostają sam na sam ze swoim odbiciem w lustrze. Kogo tam ujrzą?

 Przywary głównych bohaterów dziś są równie popularne jak były niegdyś, a najlepszych przykładów dostarczają choćby gazety codzienne. Molier, posługując się subtelnym humorem, wskazuje na niedoskonałości naszego charakteru, skłaniając do chwili refleksji i zadumy. Widz może czasem ze zdziwieniem zauważyć również u siebie te cechy, z których tak chętnie się śmieje podczas spektaklu , a to już pierwszy krok do pracy nad samym sobą. Nie ulega wątpliwości, że „Szelmostwa Skapena” pozwala nam spojrzeć na nas samych z pewnego dystansu, niezbędnego do właściwej samooceny. Jest to niezwykle istotne, gdyż wielu ludzi traktuje siebie z nadmierną powagą, przesłaniającą im ich rzeczywisty obraz w oczach innych.

Tekst przygotowali Małgorzata Golonka, Sandra Lipka, Natalia Litwińczuk, Dominik Górski, Mateusz Grabarz w ramach projektu Nowa perspektywa edukacji gimnazjalnej.

Opiekun A. Gall