Podpalenia traw w Gminie Lubsza w 2017r.

0

W Gminie Lubsza zanotowano rekordową liczbę podpaleń traw! W związku z tym problemem, we wtorek 11.04.2017 r. z inicjatywy Komendanta Powiatowego PSP w Brzegu mł. bryg. Krzysztofa Łukiewicza w Urzędzie Gminy Lubsza odbyło się spotkanie w sprawie podpaleń traw.
Podpalenia traw właściwie każdego roku – szczególnie w okresie wiosennym – są niezwykle częstym i przede wszystkim niebezpiecznym zjawiskiem w Polsce. Zwykle rolnicy wypalają na łące trawę, myśląc, że nad sytuacją panują, a często już kilka minut później rozprzestrzeniający się ogień jest już nie do okiełznania. To preceder niezwykle niebezpieczny. Co więcej wypalanie traw na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, itp. jest nielegalne i podlega surowym karom! Co ważne rozprzestrzeniający się ogień może zagrażać życiu, a wbrew przyjętemu mitowi, popiół wcale nie użyźnia ziemi, a tylko niszczy naturalny ekosystem łąki.


Kary za wypalanie traw nałożyć może policja, prokuratura, a także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kara grzywny może osiągnąć nawet kwotę 5.000 złotych. Za spowodowanie zagrożenia życia lub zdrowia w wyniku powstałego pożaru zabudowań, którego przyczyną było wypalanie traw można także trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat. Dodatkowo zgodnie z kodeksem karnym, sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa takich zdarzeń jest także zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Dodatkowo rolnika wypalającego trawy może ukarać także ARiMR. Karą może być tutaj zmniejszenie dopłat przysługujących za dany rok od 1 do 5 procent przysługującej dopłaty. ARiMR może także całkowicie odebrać przysługującą dopłatę – w sytuacji, gdy rolnik wypalał trawy uporczywie i w sposób celowy.

Wypalanie traw na terenie Gminie Lubsza stanowi ogromny problem. W pierwszym kwartale 2017 r. zanotowano rekordową liczbę podpaleń w ilości 27 pożarów na terenie Gminy. W związku z tym z inicjatywy Komendanta PSP w Brzegu mł. bryg. Krzysztofa Łukiewicza, w Urzędzie Gminy Lubsza zorganizowano spotkanie dot. wypalania traw. W spotkaniu oprócz komendanta uczestniczyli: Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski oraz Komendant Ochrony Ppoż. Waldemar Czernicki. Zaproszenie otrzymali także: Naczelnik OSP Szydłowice Edward Piotrowski, Naczelnik OSP Dobrzyń Czesław Stelmach i Naczelnik OSP Błota Henryk Popik.

Wójt Bogusław Gąsiorowski zwraca się z apelem do mieszkańców o czujność i ochronę mienia do czasu schwytania podpalacza. Skutkiem podpaleń traw może być rozproszenie się ognia na gospodarstwa domowe.

Pożar traw w gminie Lubsza w 2017r spr