4 sierpnia – Dzień Pantery Mglistej

0
foto: wikipedia.org

Jest mniej popularna niż pantera w lamparcie cętki czy kreskówkowa Różowa Pantera, a jednak ma swoje święto. Na 4 sierpnia przypada Dzień Pantery Mglistej, która swoją nazwę zawdzięcza plamom na ciele układającym się w kształt chmur.

Ten niezwykły gatunek pantery większość czasu spędza w koronach drzew na obszarze od Nepalu do południowo-wschodnich Chin. Osiąga wagę do 23 kilogramów i żywi się przede wszystkim ptakami i małpami, ale dobrze radzi sobie też z większymi zwierzętami, jak sarny czy jelenie. Jest to kolejny gatunek zagrożony z powodu wycinki lasów i kłusownictwa, populację ocenia się na ok. 10 tys. osobników. Dlatego pantera mglista znajduje się pod ochroną prawa międzynarodowego, m.in. konwencji waszyngtońskiej.
Pantery mgliste biją też rekordy. Mają najdłuższe kły spośród wszystkich kotowatych – ich długość wynosi ponad 5 cm. Dlatego nazywane są „współczesnymi szablozębnymi”. Najlepiej radzą sobie też ze wspinaczką i potrafią zwisać z gałęzi zaczepione tylko tylnymi łapami i ogonem. Pantery Mgliste są również jedynymi, obok margajów, kotowatymi, którym nie sprawia problemu zbieganie z drzewa głową w dół.