15 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Kropki i nie tylko

0

Wrzesień obfituje w takie dni, kiedy obchodzimy po kilka świąt jednocześnie. Tak jest i dzisiaj. Na 15 września przypada ich aż 5: Międzynarodowy Dzień Demokracji, Dzień Prostaty, Międzynarodowy Dzień Kropki, Dzień Opakowań oraz Dzień Olewania Systemu.

Jednym z ciekawszych z obchodzonych dziś świąt jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał książkę „The Dot”.

Międzynarodowy Dzień Kropki

Historia małej Vashti, która za sprawą małej kropki i nauczycielki plastyki uwierzyła w siebie, zdobyła popularność na całym świecie. Książkę przetłumaczono na ponad 20 języków, została wydana alfabetem Braille’a i była też impulsem do ustanowienia dzisiejszego święta. Obchodzi się je od 2008 roku w 108 krajach, aby rozwijać w dzieciach pomysłowość i pobudzać je do tworzenia. Kreatywne zajęcia mające wesprzeć najmłodszych w odkrywaniu ich talentów organizowane są przede wszystkim w szkołach czy placówkach kulturalnych, ale bez problemu można zorganizować taką zabawę też w domu. Bezpłatne materiały, które w tym pomogą, są dostępne w internecie, ale warto postawić na własne pomysły. Chodzi w tym przecież właśnie o kreatywność.

Dzień Prostaty

Niezwykle istotny jest dzisiejszy Dzień Prostaty. Święto zwraca uwagę na problem raka gruczołu krokowego, który należy do jednych z najniebezpieczniejszych chorób. Jest też jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych i co roku diagnozuje się go u ponad miliona mężczyzn, w tym w większości, bo aż w 85% przypadków, po 65. roku życia. Większą zapadalność ma jedynie rak płuc. Wiek jest jednym z dominujących czynników ryzyka w przypadku raka prostaty, ale znaczenie ma też np. rasa, dieta, aktywność fizyczna i seksualna czy obciążenie dziedziczne. Szacuje się, że w naszym kraju na 15 tys. nowych przypadków rocznie aż 5 tys. kończy się śmiercią. Tendencja jest niestety wzrostowa, bowiem jeszcze w 2012 roku zachorowalność kształtowała się na poziomie 10 tys. przypadków rocznie przy 4 tys. zgonów. To w dużej mierze wina braku profilaktyki i regularnych badań. A przecież jak w każdej chorobie, tak i leczenie nowotworu gruczołu krokowego ma tym większą szansę powodzenia, im wcześniej zostanie on wykryty. Dlatego szczególnie dziś warto o tym pomyśleć i zaplanować badanie.

Międzynarodowy Dzień Demokracji

Nieco bardziej optymistycznym świętem jest Międzynarodowy Dzień Demokracji, będący hołdem dla osób walczących o prawa człowieka. Celem jest jednak i podnoszenie świadomości społeczeństwa, czym właściwie jest demokracja. A jest to ustrój państwowy, w którym udział w sprawowaniu władzy – pośredni lub bezpośredni – biorą sami obywatele. Wbrew powszechnej opinii nie jest to „wynalazek” powstały stosunkowo niedawno, bowiem demokratyczne były już Ateny w czasach Klejstenesa, czyli od lat 508-507 p.n.e. Oczywiście znacznie różniło się to od demokracji, jaką znamy dzisiaj. Decyzje podejmowali wprawdzie wszyscy obywatele, ale kluczowym jest fakt, że samo pojęcie „obywatel” było zupełnie inaczej rozumiane. Szacuje się, że wśród wszystkich mieszkańców tylko niewiele ponad 10% mogło określać się tym mianem. Decydował o tym szereg czynników. Przede wszystkim jednak wykluczano kobiety, cudzoziemców, niewolników oraz chłopców do 18. roku życia. Na przestrzeni kolejnych wieków demokracja rozwijała się i przybierała kolejne formy. Dziś tą najbardziej powszechną jest demokracja parlamentarna, w której rząd powoływany i nadzorowany jest przez parlament, czyli reprezentantów wybranych przez obywateli. I choć nie brakuje krytyków takiej formy sprawowania władzy i demokracji w ogóle, pozostaje powtórzyć za Winstonem Churchillem – demokracja to najgorszy system, ale nie wymyślono nic lepszego.

Dzień Opakowań

Kolejnym z obchodzonych dziś świąt jest zagadkowo brzmiący Dzień Opakowań, ustanowiony w 2007 roku z inicjatywy Polskiej Izby Opakowań. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat różnego rodzaju opakowań, procesu ich powstawania oraz zagospodarowania po zużyciu, znaczenia tej gałęzi przemysłu w rozwoju całej gospodarki, a także rozwianie wątpliwości, czy opakowanie może mieć negatywny wpływ na produkty spożywcze. Aby to osiągnąć, organizowane są różnego rodzaju akcje i przedsięwzięcia. Nie tylko edukacyjne, ale też prezentujące i honorujące projektantów i producentów opakowań. Od 13 lat przyznawany jest np. tytuł Zasłużonego dla Przemysłu Opakowań, będący wyróżnieniem dla szczególnie wyróżniających się osób czy firm.

Dzień Olewania Systemu

Ostatnie dzisiejsze święto to Dzień Olewania Systemu. Zinterpretować go można właściwie dowolnie, albo… olać system i nie przejmować się tym świętem wcale. W zasadzie jest to tak samo dobra forma jego uczczenia, jak każda inna. 🙂