29 września – Dzień hipochondryka i głośnego czytania oraz święto kurierów

0
Obraz: The Imaginary Illness - Honor Daumier - domena publiczna - wikimedia.org
Reklama

Po raz kolejny mamy dziś taki dzień, kiedy obchodzimy więcej niż tylko jedno święto. Na 29 września przypadają bowiem 3: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Dzień Hipochondryka, Dzień Kuriera i Przewoźnika.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Wsparcie rozwoju, zwiększenie zasobu słownictwa, pobudzenie wyobraźni, poprawa koncentracji – między innymi takie zalety płyną z głośnego czytania dzieciom, którym dedykowane jest dzisiejsze święto. Celem jest zachęcenie najmłodszych oraz ich rodziców do wspólnego czytania, co wpłynie pozytywnie nie tylko na rozwój dziecka, ale też pogłębi rodzinne więzi.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania powstał w 2001 roku za sprawą Polskiej Izby Książki. Wybrano datę 29 września, ponieważ tego dnia urodziła się Janina Porazińska, autorka książek dla dzieci. Spod jej pióra wyszły takie historie, jak: „Jaś i Kasia”, „Maciuś Skowronek”, „Trzy gadulki” czy „Czarodziejska księga”.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dzień Hipochondryka

Święto, które można uznać za raczej żartobliwe, dziś jest bardzo na czasie. W obliczu ogólnoświatowej pandemii lęk o własne zdrowie nie jest niczym zaskakującym. Choć hipochondria to oczywiście coś więcej niż tylko unikanie choroby.
Hipochondria jest zaburzeniem, polegającym na stałym, nieuzasadnionym przekonaniu, że cierpi się na poważną chorobę, nawet pomimo diagnoz lekarskich zapewniających o pełnym zdrowiu. Każde najmniejsze odczucie, nawet to nieodbiegające od normy, odczytywane jest jako objaw chorobowy. Przyczyn tego zaburzenia upatruje się w urazach psychicznych z okresu dzieciństwa, w tym doświadczaniu przemocy czy nadużyć seksualnych. Szacuje się, że na hipochondrię może cierpień do 6% procent populacji, przede wszystkim w wieku od 20 do 30 lat.


Dzień Kuriera i Przewoźnika

Ponieważ w kościele katolickim wspomina się dziś św. Gabriela Archanioła, swoje święto obchodzą dziś kurierzy i doręczyciele, którym on patronuje. Dzień Kuriera i Przewoźnika obchodzimy od 2004 roku, co jest zasługą przedsiębiorstw kurierskich.
Kurierzy pełnią coraz większą rolę w codziennym życiu, ponieważ rośnie też liczba osób preferujących zakupy online. Sprawne funkcjonowanie sprzedaży internetowej w dużej mierze zawdzięcza się właśnie kurierom, którzy dbają nie tylko o to, by paczka dotarła do nas na czas, ale też by była w nienaruszonym stanie. Dlatego warto dziś za to podziękować.

Reklama