14 listopada – Święto seniorów, ale nie tylko

0
Obraz Brandon Roberts z Pixabay

Ogólnopolski Dzień Seniora i Światowy Dzień Cukrzycy – te dwa święta obchodzimy 14 listopada. Oba są równie istotne i zwracają uwagę na ważne kwestie, o których warto pamiętać nie tylko dzisiaj.

Ogólnopolski Dzień Seniora

Aby docenić i popularyzować rolę, jaką w społeczeństwie pełnią seniorzy, a także zwiększyć międzypokoleniową integrację i zwalczyć krzywdzące stereotypy, ustanowiono pierwsze z dzisiejszych świąt. Ma ono stosunkowo krótką historię, której początki sięgają zaledwie pierwszych lat XXI wieku, ale obfituje w różnego rodzaju inicjatywy, w tym przede wszystkim spotkania organizowane przez stowarzyszenia czy kluby dla seniorów. W tym roku jest nieco inaczej i Ogólnopolski Dzień Seniora jest szczególny, a to za sprawą pandemii COVID-19. Dotąd obfitował on w różnego rodzaju wydarzenia skierowane do seniorów. Teraz, gdy osoby starsze powinny unikać bezpośrednich kontaktów z ludźmi, nie byłoby to wskazane. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze, a zdrowie jest przecież najważniejsze.
Dzisiejsze święto nie jest jedynym, które poświęcono seniorom. Niedawno, bo 1 października, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, a 20 października – Europejski Dzień Seniora. Natomiast wcześniej świętujemy Światowy Dzień Świadomości o Nadużyciach Wobec Osób Starszych, który przypada na 15 czerwca.

Światowy Dzień Cukrzycy

Kolejne z dzisiejszych świąt obchodzimy już od prawie 30 lat, bowiem od 1991 roku. Jego powstanie zainicjowała Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF). Wybrano datę 14 listopada, aby uczcić dzień urodzin Fredericka Bantinga – odkrywcy insuliny, który za to osiągnięcie otrzymał Nagrodę Nobla oraz tytuł szlachecki od króla Anglii Jerzego V.
Święto ma dwa nadrzędne cele – uświadamianie społeczeństwa, jak groźną chorobą jest cukrzyca oraz promowanie działań profilaktycznych. Jest to o tyle istotne, że liczba osób cierpiących na cukrzycę stale rośnie, a jest to choroba, której skutki mogą być tragiczne. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia nerek i innych narządów, pojawienia się trudno gojących ran zmuszających do amputacji kończyn, a nawet do śmierci. Dlatego regularne badania i profilaktyka są tak istotne oraz po to różnego rodzaju stowarzyszenia, organizacje, instytucje oraz osoby publiczne w ponad 160 krajach organizuje dzisiaj akcje edukacyjne i inne wydarzenia, mające przypomnieć nam, że cukrzyca to naprawdę poważny problem. I warto jej unikać, zamiast leczyć.