9 lutego – „Bezpiecznie zamówisz pizzę przez internet”.

0
Obraz Igor Ovsyannykov z Pixabay

Można to było robić już od lat, ale nikt z nas wcześniej nie przypuszczał, że będzie to jedyna metoda zamówienia przysmaku, rodem z Włoch. Obchodzimy dzisiaj, niestety tylko zdalnie Międzynarodowy Dzień Pizzy oraz Dzień Bezpiecznego Internetu.

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Kto jej nie zna…? Pizza to jedno z najbardziej popularnych ale i uniwersalnych dań na świecie. 9 lutego to ważna data w kalendarzu każdego fana pizzy – bo wtedy obchodzimy jej międzynarodowe święto.

Pizza uchodzi za kultową potrawę kuchni włoskiej. Tymczasem pierwsze dania tego typu były serwowane już dużo wcześniej. Płaskie, okrągłe i wypiekane placki znane są praktycznie wszystkim kulturom starożytnym. W dawnym Egipcie spełniały nawet funkcję płatniczą. W starożytnym Rzymie popularne były focaccie przyprawiane ziołami i serem.

Po pojawieniu się we Włoszech pomidorów (przywiezionych po odkryciu Ameryki) zaczęto wykorzystywać je do przyprawiania pizzy. Lokale gastronomiczne zwane ”pizzeriami” pojawiły się po raz pierwszy w XVIII wieku w Neapolu. Ich popularność była tak duża, że wzbudziły zainteresowanie króla Ferdynanda II Burbona, który odwiedził jeden z nich i tym samym bardzo przyczynił się do wzrostu popularności pizzy. W 1889 roku jeden z kucharzy, Raffaelo Esposito, zadedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy: alla mastunicola (z serem i bazylią), marinara (z pomidorami) – te dwa rodzaje były już dobrze znane – oraz nową wersję: z mozzarellą. Ta trzecia pizza najbardziej przypadła do gustu królowej. Od jej imienia pizza ta do dzisiaj zwana jest ”margeritą'.

Z Neapolu pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych. Oczywiście za sprawą licznie przybywających imigrantów z Półwyspu Apenińskiego, gdzie wypiekano ją już pod koniec XIX wieku. A stamtąd jej popularność rozniosła się na cały świat.

We Włoszech wyróżnia się dwie charakterystyczne odmiany pizzy: neapolitańską i rzymską. Pizza rzymska ma grubsze ciasto – od 1 do 2 cm, aby dobrze podtrzymywało składniki, oraz mocno zarumienione i podniesione brzegi. Pizza neapolitańska jest bardzo cienka (maksymalnie 3 mm) i nie ma zaokrąglonych brzegów

Sekret tego kultowego przysmaku, który pokochały miliony na całym świecie, tkwi w prostocie i mnogości wariantów. Jedni lubią je z sosami a inni tylko z dodatkiem oliwy z oliwek. A w dniu jej święta nie sposób odmówić sobie choć kilku kęsów tego doskonałego włoskiego specjału!

Smacznego!

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

We wtorek, 9 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Święto to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Tegorocznej edycja organizowana jest pod hasłem „Razem dla lepszego internetu!”.

Za początek sieci Internet można uznać koniec lat 60 XX wieku, ale służył on wtedy wyłącznie do komunikacji naukowej. Dostęp do tego medium mieli nieliczni. Natomiast popularyzacja Internetu nastąpiła w latach 90 wraz z popularyzacją komputerów osobistych. Od tej pory nastąpił ogromny rozwój tego źródła informacji bez którego w chwili obecnej niemalże nie jesteśmy w stanie się obejść. Ze wzrostem popularności i dostępności oraz z uwagi na ogólnoświatowy zasięg tej bazy wiedzy należy zauważyć, iż może być to miejsce za pomocą którego dochodzi do nadużyć oraz przestępstw. Tym bardziej czasie, w którym sporo naszej aktywności przeniosło się w przestrzeń wirtualną, jeszcze większego znaczenia nabiera fakt by internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Od wielu lat, w sposób ewolucyjny coraz więcej naszych aktywności przenosiło się ze świata realnego do przestrzeni Internetu. Stopniowo coraz więcej osób, z założenia podejmowało pracę w systemie zdalnym, coraz więcej zakupów robiliśmy w sklepach internetowych. Coraz trudniej było szukać w torbach listonoszy pocztówek z wakacji czy z życzeniami urodzinowo-imieninowymi oraz korespondencji prywatnej. W zasadzie cała korespondencja prywatna i biznesowa przeniosła się w sferę elektroniczną. A w skrzynkach na listy mogliśmy znaleźć co najwyżej ulotki reklamowe i korespondencję z banków czy urzędów. Większość potrzebnych informacji również wyszukujemy w Internecie a nie w bibliotekach… Ale to co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku przerosło wszelkie oczekiwania. Czas pandemii dokonał w tym zakresie niespotykanego przyspieszenia. Skala przeniesienia naszych aktywności ze świata realnego do Internetu jest ogromna. I nie mająca precedensu w historii. Z fazy ewolucji przeszliśmy w fazę rewolucji…

Czy to dobrze…? Nie sądzę. Ale na pewno tym większego znaczenia nabiera bezpieczeństwo poruszania się w tej przestrzeni…

Organizatorem DBI w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są również: Facebook Polska, Google Polska, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle. Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.