10 marca – Macho Mario w peruce całuje w czoło dudy

0
Obraz Alexandra ❤️A life without animals is not worth living❤️ z Pixabay
Reklama

Męskość w ujęciu tradycyjnym jest silnie zakorzeniona w świadomości społecznej, a genezę ma już w mitycznych wierzeniach i kulcie bohaterów. Męskość w ujęciu współczesnym artykułuje równość i partnerstwo, wymienność i komplementarność ról społecznych. O sprzecznościach tradycji i współczesności z okazji Dnia Mężczyzny oraz o magii pocałunków z okazji Dnia Całowania w Czoło oraz innych atrakcjach dzisiejszych świąt nietypowych poniżej. Zapraszamy do lektury.

Dzień Mężczyzn

Dzień Mężczyzn w przeciwieństwie do Dnia Kobiet nie ma tak długiej tradycji i socjalistycznego rodowodu, ale też nie jest tak powszechnie obchodzony jak dzień tej piękniejszej połowy świata. Obchodzony jest w Polsce 10 marca.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

To święto z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, choć nie ma jednak zbyt wielu zwolenników w Kraju nad Wisłą – być może dlatego, że nie wszyscy o nim wiedzą. Spore zamieszanie wywołuje również fakt, że Światowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest… 19 listopada. Do tego dochodzi jeszcze zdecydowanie bardziej popularny w naszym kraju Dzień Chłopaka, który świętowany jest 30 września. Tak więc w kalendarzu nie brakuje świąt specjalnie dla mężczyzn. 10 marca to jednak kolejna okazja do wspólnego celebrowania!

Data, kiedy świętuje się Dzień Mężczyzn, nie jest natomiast przypadkowa. W Kościele katolickim 10 marca obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty czyli rzymskich legionistów skazanych na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa w 320 roku.

Z okazji dzisiejszego święta, warto się pochylić nad męskością, bo czym ona jest dla współczesnego osobnika z zarostem na twarzy? Czy mamy do czynienia z kryzysem męskości…?

Męskość to zbiór cech, zachowań i ról społecznych tradycyjnie związanych z chłopcami i mężczyznami. Chociaż męskość (podobnie jak kobiecość) jest społecznie skonstruowana, to pewne badania wskazują, że niektóre zachowania uważane za męskie są biologicznie uwarunkowane. W jakim stopniu męskość jest uwarunkowana biologicznie bądź społecznie, jest kwestią dyskusyjną. Pojęcie męskości jest niezależne od biologicznej definicji płci męskiej, ponieważ zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą wykazywać typowo męskie cechy.

Elwira Olejniczak w swojej pracy, pt. „Stereotypy a wizerunki mężczyzn na przykładzie programu Droga do Ironmana”, ujęła to w następujący sposób.

„Męskość w ujęciu tradycyjnym jest silnie zakorzeniona w świadomości społecznej, a genezę ma już w mitycznych wierzeniach i kulcie bohaterów. Ukazuje on mężczyznę jako tego, który podporządkowuje sobie świat, kobiety i dzieci oraz próbuje dominować nad innymi mężczyznami. W tej wizji mocno eksponowany jest kult męskiego rozumu, tłumi się męską wrażliwość i emocje, dąży do władzy nad innymi. Badacze kultury piszą, iż na ten tradycyjny wzorzec bezpośredni wpływ miały: religia judeochrześcijańska, filozofia platońska, poglądy Kartezjusza, Newtona i Bacona, a potem teorie Sigmunda Freuda. Małgorzata Dziekanowska zauważyła, że dla wielu mężczyzn ten tradycyjny ideał męskości był i jest po prostu niemożliwy do osiągnięcia. Wiąże się ze stresem i napięciami wynikającymi z braku tak wielkich sukcesów, władzy i siły, jakich sami od siebie oczekują.

Męskość w ujęciu współczesnym artykułuje równość i partnerstwo, wymienność i komplementarność społecznych ról. W obrębie tego wizerunku dopuszcza się uzewnętrznianie zarówno męskich, jak i kobiecych cech. Taki mężczyzna jest przyjacielem i partnerem, aktywnie angażującym się w życie rodzinne. Nie musi wciąż potwierdzać swej męskości. Może realizować prawdziwe, osobiste potrzeby, a jego dewizą nie jest już tylko w wielu wypadkach niszcząca chęć dominacji.

To właśnie sprzeczność przywołanych powyżej paradygmatów oraz brak jasności w społecznych oczekiwaniach wobec mężczyzn przyczyniły się, zdaniem Zbyszka Melosika, do zjawiska, które nazywa kryzysem męskości. W książce „Kryzys męskości w kulturze współczesnej” stwierdził, że współcześni mężczyźni znaleźli się w „pułapce socjalizacyjnej”, nie wiedzą, jacy mają być, które wartości i cechy powinny ich konstytuować. W konsekwencji niespójnych wizji zaciera się granica między modelem „macho” a obrazem istoty empatycznej, kruchej i emocjonalnej. Współczesny mężczyzna często stoi więc na rozdrożu, nie wiedząc, którą drogę wybrać.”

Drogie panie. Z okazji Dnia Mężczyzny nie kupujcie im żadnych prezentów, ale nie ciągnąc w swoją stronę, używając przyrodzonej wam kobiecej mądrości, pomóżcie im wyjść z tego rozkroku, bo stanie w nim jest strasznie niewygodne. Spróbujcie sprawić, by byli jak „czuły kochanek” wrażliwi, czuli i zdecydowani.

Dzień Całowania w Czoło

10 marca obchodzimy Dzień Całowania w Czoło. Ten niezwykle czuły gest sprawia nie tylko wiele radości i daje osobie całowanej poczucie bezpieczeństwa, ale także kryje w sobie głębsze znaczenie!

Pocałunek w czoło ma szczególne znaczenie. To jakby całować drugą osobę w jej duszę… Gest ten wzmacnia relację między osobami praktykującymi ten rodzaj czułości, wspomaga pracę szyszynki, narządu odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej, tarczycy i nadnerczy, a w obszarze rozwoju duchowego uważa się, że otwiera on nasze trzecie oko. Warto więc na co dzień okazywać uczucia w taki sposób.

Warto całować w czoło, bo to oprócz miłego gestu i aktu troski, również informacja dla innych. Pocałunek w czoło może mieć różne znaczenie, w zależności kogo i w jakiej sytuacji całujemy w czoło.

Błogosławieństwo – całując w czoło dzieci dajemy im tym samym błogosławieństwo i akceptację ich wyborów. Pocałunek tego typu to życzenie szczęścia, troska. To zupełnie tak, jakby ktoś powiedział: dbam o ciebie i chcę dla ciebie jak najlepiej.

Wyznanie miłości – miłość to nie tylko pożądanie i motyle, ale też opieka. Miłość można wyrazić poprzez pocałunek w czoło. Ten gest mówi, że partner obdarza cię uczuciem większym niż tylko pociąg fizyczny.

Okazanie szacunku – pocałunek w czoło symbolizuje szacunek. Jeśli ktoś całuje cię w czoło to znaczy, że obdarza cię szacunkiem, a co za tym idzie, akceptuje twoje wybory, decyzje, upodobania, nawet jeśli nie są one zgodne z decyzjami tej osoby.

Ochrona – Pocałunek w czoło mówi “jestem przy tobie i obronię cię”. Kiedy w kryzysowych sytuacjach ktoś całuje nas w czoło, możemy poczuć się bezpiecznie i pewnie.

Trzecie oko – w ezoteryce pocałunek w czoło to pocałunek trzeciego oka, czyli możliwe największe zbliżenie jakie może powstać między duchowymi partnerami. Czakra trzeciego oka znajduje się na środku czoła czyli tam, gdzie najczęściej wargi dotykają skóry. Jest to rodzaj uzdrowienia, duchowe doświadczenie i głębokie połączenie dusz.

Jeśli jeszcze nie znasz mocy całusa w czoło, zacznij go praktykować i zobacz ile dobrego ci przyniesie. Całuj każdego, na kim ci zależy, pozwól dotknąć swojej duszy i sam dotykaj duszy swoich bliskich. Bo dotyk – zarówno ten duchowy jak i fizyczne dotknięcie ustami skóry – jest niezwykle ważną część zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Dotyk to podstawowy język, który pomaga wyrazić prawdziwe intencje i uczucia, a także scala dwie osoby. Objęcie reguluje i pomaga uzyskać homeostazę. Nie od dziś wiadomo, że dzieci pozbawione dotyku mają opóźnienia na tle rozwojowym i poznawczym, zaburzenia w nawiązywaniu relacji i częściej chorują.

Dzień Mario

Mario, znany także jako Super Mario, a początkowo także Jumpman – to jedna z najbardziej znanych postaci z gier wideo na świecie. 10 marca obchodzimy jego święto. Każdy go zna. Rozpozna po wielkiej czapie z literą M na przedzie. Jego niebieskie spodnie na szelkach stały się ikoną. Łasy na grzyby i w dodatku wciąż ratuje jakąś pannę.

Według legendy Mario został upuszczony przez ptaka, który niósł dwoje dzieci (jedno z nich to było Mario, drugim był Luigi, który był przetrzymywany przez Kameka), Yoshi wyrusza w podróż z Mario, aby odnaleźć jego rodziców. Mario i Luigi są z pochodzenia Włochami. Mieszkali w Nowym Jorku na Brooklynie, gdzie pracowali jako hydraulicy. Podczas wykonywania pracy zostali wciągnięci przez rury do innego świata, gdzie znajdowała się kraina zwana Grzybowym Królestwem. Postanowili tam zamieszkać na stałe.

Mario to fikcyjny bohater serii gier komputerowych, stworzony przez Shigeru Miyamato, pracownika firmy Nintendo. Postać zadebiutowała w 1981 roku, czyli prawie 40 lat temu w grze Donkey Kong na automatach arcade, a następnie pojawiła się w grach: Mario Bros. i Super Mario Bros. oraz licznych kontynuacjach. Super Mario Bros. odniósł spektakularny sukces i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Jedna za najbardziej kasowych gier w historii.

Międzynarodowy Dzień Peruki

Od 9 lat trwa ogólnopolska akcja „Daj Włos”, a z okazji Międzynarodowego Dnia Peruki przypominamy, że każdy kto ma długie włosy i zmienia fryzurę może pomóc. W ramach akcji Fundacja onkologiczna Rak’n’Roll prowadzi zbiórkę ściętych włosów z których produkuje się wysokiej jakości peruki z włosów naturalnych przeznaczone dla kobiet chorych na nowotwór i poddawanych chemioterapii.

Peruki wykonane w ramach akcji „Daj Włos” są bezpłatnie przekazywane w zamian za zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne dla podopiecznych fundacji i pacjentów onkologicznych. W akcji może wziąć udział każdy, kto zmieniając swój wygląd chce zrobić coś dobrego dla innych. Wystarczy ściąć włosy według odpowiednich wskazówek i przesłać je wraz ze danymi kontaktowymi na adres Fundacji Rak’n’Roll. Peruki będą przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem.

Jeśli masz długie włosy i zmieniasz fryzurę na krótszą możesz pomóc. Jeśli twoje ścinane włosy mają minimum 25cm długości, nie były rozjaśniane, to aby oddać je po ścięciu zerknij w link zanim je zetniesz.
O szczegółach jak przekazać włosy znajdziecie na stronie fundacji pod adresem:

Daj Włos!

Międzynarodowy Dzień Dud

Dudy to instrument muzyczny dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Dźwięk w dudach powstaje przez wzbudzenie drgań stroika powietrzem wydostającym się pod ciśnieniem ze stałego zbiornika powietrza – tzw. worka.

Dudy znane były już w armii rzymskiej. Przeniesione z Azji do Europy w średniowieczu w IX w., zostały włączone do europejskiego instrumentarium ludowego. Ich okres rozkwitu przypadł na XV wiek, kiedy były używane na dworach królewskich, znalazły zastosowanie również w orkiestrach wojskowych.

Dudy szczególnie popularne do dziś są w ludowej muzyce szkockiej i bułgarskiej także w muzyce z Irlandii rejonów Hiszpanii – Galicji i Asturii i Francji – Bretanii. Nie mniej popularne są dudy na Słowiańszczyźnie oraz wśród Bałtów – szczególnie na: Białorusi, w Czechach i na Łotwie.

W Polsce, w zależności od regionu, są nazywane kozłem, gajdami lub kozą. W powszechnym użyciu jest również błędna nazwa kobza dotycząca innego, strunowego instrumentu (zob. kobza). Dudy są popularnym instrumentem ludowym Podhala, Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Śląska Cieszyńskiego a przede wszystkim Wielkopolski.

Reklama