9 kwietnia – Święto gołębi i… jednorożców

0
Obraz Couleur z Pixabay
Reklama

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowe są stworzenia, które obchodzą swoje święto. A są nimi gołębie, które, jak postaramy się udowodnić, kryją w sobie o wiele więcej ciekawostek niż tylko kurierskie talenty. Świętują też jednorożce, które – zdaniem starożytnych Greków – żyją w Indiach.

Światowy Dzień Gołębia

Jeśli ktoś ma w zwyczaju nazywać gołębie latającymi szczurami, to dziś absolutnie nie powinien tego robić. Co więcej, warto dziś spojrzeć na nie przychylniejszym okiem – w końcu 9 kwietnia obchodzą swoje święto.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Światowy Dzień Gołębia prawdopodobnie ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, gdzie co roku 13 czerwca odbywa się narodowa wersja tego święta. Wygląda więc na to, że Amerykanie jako pierwsi oficjalnie docenili talenty, których gołębiom nie brakuje. Nie oznacza to jednak, że je odkryli, bo ludzie wiedzieli o niezwykłych umiejętnościach tych istot, kiedy Ameryki nie było jeszcze na mapach – gołębie zdolności były znane już starożytnym Persom czy Egipcjanom.

Padło tu już wiele słów o niesamowitych talentach gołębi, ale na czym właściwie one polegają? Z pewnością nikogo to nie zdziwi, bo jest to rzecz powszechnie znana, ale gołębie to doskonali kurierzy (tudzież listonosze). A to za sprawą umiejętności powrotu do domu, nawet jeśli gołębia dzielą od niego setki kilometrów. Potrafią to zrobić, ponieważ idealnie określają swoje położenie i kierunek lotu, jaki powinny obrać. Pomagają im w tym punkty orientacyjne, które potrafią rozpoznać, a także położenie słońca (i gwiazd, jeśli zdarzy im się lecieć nocą). Potrafią też usłyszeć fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości (infradźwięki), których źródłem mogą być np. fale morskie, duże wodospady czy pioruny. Wszystko to pomaga tym ptakom w powrocie do gołębników.

Gołębie to stworzenia z gruntu niezwykłe, obdarzone niezwykłymi umiejętnościami i kryjące w sobie wiele ciekawostek. Czy wiedzieliście np., że:

  • gołębie dobierają się w pary na całe życie i tworzą tzw. związki partnerskie, dzieląc się obowiązkami; wspólnie np. zajmują się karmieniem młodych (co więcej, zarówno samica, jak i samiec wytwarzają w tym celu mleko w połowie swojego przełyku);
  • najdroższy polski gołąb został sprzedany za, bagatela, 50 tys, euro;
  • gołębie potrafią rozpoznawać i zapamiętywać ludzkie twarze, dlatego jeśli zrobimy jednemu z nich krzywdę, musimy liczyć się z zemstą (a przynajmniej z tym, że będzie nas unikać);
  • w czasie II wojny światowej hodowanie gołębi było karane śmiercią, ponieważ dopatrywano w nich możliwości komunikacji;
  • największe olimpiady gołębi, polegające na najszybszym przebyciu trasy liczącej nawet 300 kilometrów, organizowane są na Tajwanie, ponieważ to właśnie tam te ptaki mają najwięcej miłośników; gołębie olimpiady odbywają się jednak w prawie każdym państwie, w tym też w Polsce?

Międzynarodowy Dzień Jednorożca

Na gołębiach nie kończą się jednak święta, jakie dziś obchodzimy. Jest jeszcze jedno i dotyczy ono stworzeń równie niezwykłych, chociaż dużo mniej realnych – jednorożców.

Historia istnienia jednorożców w ludzkiej wyobraźni jest jeszcze dłuższa, niż znajomość gołębich talentów. Pierwsze ich wizerunki odnaleziono na pieczęciach stosowanych przez wyższe sfery kultury Indusu, czyli pierwszej historycznej cywilizacji zamieszkującej subkontynent indyjski w latach 3300 – 1300 p.n.e. Kilkukrotnie wspomina o nich też Biblia,  (w języku hebrajskim jako Re’em, w greckiej Septuagincie – monokeros, łacińska Wulgata nazywa je unicornus, a w polskich przekładach znajdziemy bawoła). W Piśmie Świętym jednorożec symbolizował siłę, co idealnie udowadnia jeden z fragmentów: „A Bóg, który z Egiptu go wywiódł, jest dla niego jak rogi bawołu. On wyniszczy narody, co go uciskają, zmiażdży ich kości – zdruzgoce swoimi strzałami„ (Lb, 24, 8). Jednorożce pojawiają się też w mitologii chińskiej, a greccy pisarze zajmujący się historią naturalną byli przekonani, że te stworzenia naprawdę istnieją. Ich zdaniem jednorożce miały żyć w Indiach.

Obecnie symbolika jednorożców nieco się zmieniła i związana jest raczej z radością, poszukiwaniem swojego wewnętrznego dziecka i wszystkimi kolorami tęczy (za co odpowiada przede wszystkim serial animowany My Little Pony). Dlatego Międzynarodowy Dzień Jednorożca jest przeciwwagą dla Blue Monday, czyli najbardziej depresyjnego dnia w roku. Oznacza to, że dziś absolutnie nie można się smucić!

Reklama