7. maja. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Kosmosu

0
Obraz Comfreak z Pixabay

Kartka z kalendarza – 7. maja – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:51, a zajdzie o 20:13. Imieniny obchodzą m.in.: Róża, Gizela, August, Florian, Ludmiła, Wincenty i Wirginia. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Kosmosu. Oprócz tego 7. maja to także Międzynarodowy Dzień Tuby i Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej.

Dzień Kosmosu

Tajemniczy Kosmos, ogromny, pełen niespodzianek i niewiadomych rozbudza wyobraźnię. Co ciekawe, gdybyśmy mieli określić kilometrowo jak daleko od nas jest kosmos, to okazuje się, że bliżej do niego niż np. z Brzegu nad morze. Przyjmuje się bowiem, że przestrzeń kosmiczna rozpoczyna się około 100 km nad naszymi głowami… Dzień kosmosu, który powstał w 1997 roku z inicjatywy amerykańskich naukowców, ma zachęcać ludzi do poznawania i zgłębiania jego tajemnic. 21. Maja obchodzone jest podobne święto – Światowy Dzień Kosmosu.

Międzynarodowy Dzień Tuby

To święto dla wszystkich miłośników brzmień instrumentów dętych blaszanych. Do takich bowiem zaliczana jest tuba, której święto obchodzone jest każdego roku – w pierwszy piątek maja. Instrument ten jest największym instrumentem dętym blaszanym i o najniższym stroju spośród tej rodziny. Składa się z długiej rury rozpoczynającej się ustnikiem, wielokrotnie zwiniętej, rozszerzającej się stożkowo i zakończonej czarą głosową. Jeśli chcecie dziś świętować i zagrać na tubie – skonsultujcie to z rodziną i sąsiadami… 😊

Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej

Pierwszy raz obchodzono to święto w 2015 roku i zostało ustanowione by promować używanie narzędzi elektronicznych, internetowych przez obywateli Unii Europejskiej w celu zaangażowania się i tworzenia polityki UE. W pierwszej edycji, oprócz Polski, do świętowania przyłączyły się takie kraje jak, m.in.: Dania, Estonia, Niemcy, Włochy, Łotwa, Rumunia i Hiszpania. Każdego roku istotą tego dnia jest to, by przekazywać informacje, że obywatele Unii (i nie tylko) mają wpływ na wiele działań podejmowanych w Europie i mogą wypowiadać się w wielu ważnych kwestiach. Istotne jest by promować narzędzia internetowe takie jak np. możliwość podpisania petycji, komentowania działań władz – lokalnych, krajowych i europejskich, itp. W Polsce każdego roku coraz więcej spraw – także urzędowych – można załatwić przez internet. Dzisiejsze święto, to dobry moment, by zgłębić na ten temat wiedzę.