EKUZ vs polisa turystyczna. Co lepsze?

0

Ochrona podczas zagranicznego wyjazdu powinna stanowić priorytet dla każdego podróżnika. W tym tekście porównamy ze sobą dwa najpopularniejsze sposoby na zabezpieczenie się przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń. Sprawdź, co wypada lepiej: karta EKUZ, czy ubezpieczenie turystyczne.

Dostępność

W tej kwestii oba produkty są bardzo przystępne. W przypadku ubezpieczenia turystycznego wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową jednej z ogólnodostępnych porównywarek i wpiszesz do formularza informacje, dotyczące interesującego Cię rozwiązania. System w zamian da Ci dostęp do listy najlepszych ofert od renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wymaga złożenia wniosku do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Aplikować możesz również poprzez pocztę tradycyjną i elektroniczną. Osoby, które mają konto ePUAP, chętnie korzystają z Elektronicznej Skrzynki Podawczej. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę EKUZ w Opolu: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-opolu/

Cena

Tutaj mamy do czynienia ze znaczącymi różnicami. Polisa turystyczna jest płatna, a wysokość składki zależna od zakresu ochrony, jaki wybierzesz. Ubezpieczyciele są elastyczni i chętnie rozszerzają gwarantowaną listę usług. Jeśli więc masz taką możliwość, negocjuj z towarzystwem. Dzięki temu zyskasz więcej.

Karta EKUZ z kolei jest całkowicie bezpłatna. Jako obywatel kraju, który jest uprawniony do wydawania kart, nie będziesz musiał zapłacić za przyłączenie do programu oraz wydanie dokumentu.

Zasięg

Towarzystwa ubezpieczeniowe, jak już wspominaliśmy, są bardzo elastyczne i oferują swoim klientom ciekawe pakiety rozszerzające funkcjonalność polis. Podobnie jest z zasięgiem. Ubezpieczenia turystyczne mogą obowiązywać niemal w każdym zakątku ziemi, ale pamiętaj, że im bardziej egzotyczny kierunek, tym składka możesz być wyższa.

W przypadku Europejskiej Karty Ubezpieczeniowej mamy do czynienia również z ogromnym, ale ograniczonym zasięgiem, Otóż, karta działa wyłącznie w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Mając w portfelu dokument, możesz zwrócić się o pomoc lekarską w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Ograniczenia

Polisa turystyczna nie ma jako takich ograniczeń, ponieważ ubezpieczyciele są gotowi, za opłatą, modyfikować swoje produkty tak, by pasowały do potrzeb ich klientów. W ramach podstawowej polisy otrzymasz:

 • OC,
 • NNW,
 • Assistance,
 • pokrycie kosztów leczenia,
 • ochronę bagażu,
 • rekompensatę za odwołany wyjazd.

Niestety, ale karta EKUZ w tej konkurencji odpada już w przedbiegach. Posiadacze dokumentu nie mogą liczyć na:

 • wykonanie planowanych zabiegów,
 • wykonanie zabiegów, które nie są koniecznością,
 • pomoc medyczną w prywatnych klinikach,
 • transport medyczny do Polski,
 • ubezpieczenie OC,
 • rekompensatę za odwołany lot,
 • ratownictwo,
 • transport zwłok.

Co wybrać?

Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz zarówno polisę turystyczną, jak i kartę EKUZ. Taki pakiet zagwarantuje Ci kompleksową ochronę oraz zapewni spokój podczas zagranicznego wyjazdu. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie warto na nim oszczędzać. Jeśli nie możesz stawić się na odbiór dokumentu, sprawdź: ekuz upoważnienie do odbioru karty (https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/).