25 maja. M.in. Święto piwowarów, stemplarzy i… królewien

0
Obraz Manfred Antranias Zimmer z Pixabay
Reklama

25 maja – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:25, a zajdzie o 20:40. Imieniny obchodzą m.in.: Grzegorz, Magda, Leon i Mariusz. Dziś obchodzimy: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, Dzień Wyzwolenia Afryki, Europejski Dzień Sąsiada, Dzień Stemplarza, Dzień Piwowara, Dzień Ręcznika i Dzień Królewny.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja 1979 roku w nowojorskiej dzielnicy SoHo zaginął 6-letni Etan Kalil Patz, który tego dnia miał po raz pierwszy samodzielnie dotrzeć do szkoły. Niestety nigdy już się w niej nie pojawił. Mimo poszukiwań prowadzonych na międzynarodową skalę, chłopca nie udało się odnaleźć i w 2001 roku został oficjalnie uznany za zmarłego. Aby uczcić jego pamięć i zwrócić uwagę na problem zaginięć dzieci i młodzieży w 1983 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych – Ronald Reagan – ustanowił Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest kwiat niezapominajki.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dzień Wyzwolenia Afryki

Kolejne z dzisiejszych świąt zostało ustanowione 25 maja 1963 roku podczas historycznego wydarzenia – spotkania przywódców 30. z 32. niepodległych krajów afrykańskich w celu powołania Organizacji Jedności Afrykańskiej (dziś Unia Afrykańska). Dzień Wyzwolenia Afryki istniał jednak już wcześniej, choć pod inną nazwą – Dzień Wolności Afryki. Obchodzono go 15 maja, w rocznicę innego ważnego wydarzenia, jakim była pierwsza Konferencja Niepodległych Krajów Afryki, zorganizowana w 1958 roku przez przywódców wówczas niepodległych krajów afrykańskich oraz aktywistów politycznych.

Europejski Dzień Sąsiada

Od 2000 roku w ostatni wtorek maja obchodzimy Europejski Dzień Sąsiada – święto, które ma na celu integrację lokalnych społeczności. W tym celu w ponad 30 europejskich krajach oraz w Kanadzie organizowane są festyny, koncerty i zabawy, które są okazją do spotkania z sąsiadami i nawiązania z nimi bliższych relacji. Takie wydarzenia organizowane są też w kilkunastu polskich miastach, które włączyły się w obchody Europejskiego Dnia Sąsiada. To m.in.: Warszawa, Katowice, Gdańsk, Wrocław i Łódź. Święto ustanowiono z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności, a patronuje mu Komisja Europejska.

Dzień Stemplarza

To święto osób, których zawód odszedł w zapomnienie, choć stemple wciąż są w użyciu np. na poczcie czy w różnego rodzaju urzędach. Zdaniem naukowców wszystko zaczęło się kilkaset lat przed naszą erą od muszli, które odciskano w glinie. Z czasem zmieniała się forma i przeznaczenie stempli, a już w czasach starożytnych były one powszechnie używane. W starożytnym Rzymie i Grecji m.in. zabezpieczano nimi korespondencję i zaświadczano autentyczność testamentu. Najstarszą pieczęcią (czyli znakiem wyciskanym za pomocą stempla) odnalezioną w Polsce jest pieczęć Władysława Hermana, pochodząca z przełomu XI i XII wieku.

Dzień Piwowara

Sądząc po statystykach dotyczących spożycia piwa, można uznać piwowara za niezwykle potrzebny zawód. Przeciętny Polak wypija bowiem ok. 100 litrów piwa rocznie, a nie jest to wcale najwyższy wynik. Więcej piją Czesi, Niemcy i Austriacy. Polska znajduje się natomiast na europejskim podium pod względem produkcji tego trunku, a wyprzedzają nas tylko Niemcy i Brytyjczycy. Nie byłoby to możliwe bez świętujących dzisiaj piwowarów, za co należą im się podziękowania od wszystkich amatorów piwa.

Dzień Ręcznika

Nazwa kolejnego ze świąt przypadających na 25 maja dla wielu może brzmieć zagadkowo, ale nie dla fanów brytyjskiego pisarza science fiction Douglasa Adamsa. Ręcznik jest bowiem nawiązaniem do jego cyklu humorystycznych powieści „Autostopem przez Galaktykę”. Pierwsze obchody miały miejsce w ostatni piątek maja 2001 roku, dwa tygodnie po śmierci Adamsa i od tego czasu zyskały rangę dorocznego wydarzenia. Tego dnia fani Brytyjczyka noszą ze sobą ręczniki, na których często można znaleźć dwa znane motywy z twórczości pisarza – napis „Don’t panic!” (z angielskiego „Nie panikuj!”) oraz liczbę 42.

Dzień Królewny

Chyba każdej dziewczynce choć raz przemknęła przez głowę myśl, jak cudownie byłoby być królewną. I chyba każdy chłopiec choć raz zamarzył o znalezieniu swojej królewny. A już na pewno każdy czytał lub widział bajkę, której bohaterką była piękna królewna. I wspominamy o tym nieprzypadkowo, ostatnim z dzisiejszych świąt jest bowiem właśnie Dzień Królewny. Obchodzić można go na różne sposoby, np. przypominając sobie historię swojej ulubionej bajkowej królewny, organizując sobie dzień tylko dla siebie, by poczuć się jak królewna lub robiąc coś miłego dla swojej królewny.

Reklama