6 czerwca. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Jojo

0
Coca-Cola jojo z lat 60. - Źródło: wikimedia.org

6 czerwca – sprawdzamy dla Was, co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:15, a zajdzie o 20:54. Imieniny obchodzą m.in.: Norbert, Paulina, Aleksander, Dominika, Filip, Gerard i Maria. Dziś Dzień Chemika, Święto Wojsk Chemicznych, Dzień Języka Rosyjskiego, Dzień Slayera oraz Dzień Jojo.

Dzień Chemika

Ponieważ 6 czerwca to pierwsza niedziela w tym miesiącu w 2021 roku, obchodzimy dziś Dzień Chemika. Święto to powstało za sprawą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, które chciało w ten sposób docenić wszystkich chemików i pracowników zakładów chemicznych. W tym celu organizowane są m.in. pokazy naukowe, festyny, koncerty czy spotkania, organizowane właśnie przez koncerny chemiczne. A uczelnie wyższe i różnego rodzaju instytucje i organizacje zapraszają młodych ludzi na różnego rodzaju wydarzenia, które promują nauki chemiczne i zachęcają do związania z nimi swojej kariery zawodowej.

Święto Wojsk Chemicznych

W trakcie wojny zajmują się m.in. wywoływaniem pożarów, monitorowaniem rozprzestrzeniania się skażeń, stawianiem zasłon dymnych czy odkażaniem umundurowania żołnierzy, sprzętu bojowego, obiektów infrastruktury, odcinków dróg i całych fragmentów terenu. W czasach pokoju, kiedy dochodzi do sytuacji kryzysowej, do ich zadań należy np. monitorowanie zmian chemicznych i radiologicznych oraz współpraca z jednostkami ratowniczymi w usuwaniu skutków awarii chemicznych, wypadków radiacyjnych oraz zagrożeń epidemiologicznych. Mowa o Wojskach Chemicznych, które również obchodzą dziś swoje święto. To okazja, aby podziękować wszystkim należących do nich żołnierzom, ale też by nagrodzić tych najbardziej zasłużonych.

Dzień Języka Rosyjskiego

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) używa 6 oficjalnych języków: angielskiego, arabskiego, chińskiego, francuskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Każdy z nich ma swoje święto, o czym w 2010 roku zadecydował Departament Informacji Publicznej ONZ (dzisiaj Wydział Komunikacji Globalnej). Celem była promocja historii, kultury i rozwoju każdego z tych języków. Dziś szczególnie istotny jest ostatni z wyżej wymienionych, ponieważ 6 czerwca mamy Dzień Języka Rosyjskiego. Datę wybrano nieprzypadkowo – to rocznica urodzin Aleksandra Siergiejewicza Puszkina, jednego z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy.

Dzień Slayera

Istnienie Dnia Slayera może dziwić. Biorąc jednak pod uwagę istnienie takich świąt, jak Światowy Dzień Bez Majtek (31 maja), Dzień Łapania za Biust (5 lipca), Dzień Łapania za Pupę (14 lipca) czy Dzień Puszczania Bąków (1 grudnia), święto jednej z ikon muzyki metalowej zdecydowanie nabiera sensu. Jego powstanie zawdzięczamy zaś fanom zespołu, którzy pierwszy Dzień Slayera świętowali w dosyć wymowny dzień – 6 czerwca 2006 roku, w dodatku o godzinie 6:06:06. Obchody to przede wszystkim słuchanie utworów zespołu, najlepiej najgłośniej jak pozwala na to posiadany przez nas sprzęt.

Dzień Jojo

6 czerwca 1892 roku urodził się Donald Franklin Duncan Senior – amerykański przedsiębiorca i wynalazca, za sprawą którego w latach 20. i 30. ubiegłego wieku popularność zdobyło niepozorne jojo. Właśnie na cześć jego urodzin obchodzimy dziś święto tej zabawki, która była znana naszym przodkom na długo zanim świat usłyszał o Duncanie. Jojo prawdopodobnie pochodzi z Chin, a swój pierwszy szczyt popularności osiągnęło już ok. 2500 lat temu w starożytnej Grecji. Od tego czasu tylko przybyło mu zwolenników, którzy przy pomocy ciężarka nawiniętego na sznurek (bo tym de facto jest jojo), potrafią wykonywać zadziwiające sztuczki, które prezentują chociażby na specjalnych zawodach i mistrzostwach.