11. czerwca. Dziś Międzynarodowy Dzień Rysia

0
Obraz Eszter Miller z Pixabay

Kartka z kalendarza – 11. czerwca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:13, a zajdzie o 20:58. Imieniny obchodzą m.in.: Paula, Anastazy, Barnaba, Paryzjusz, Radomił i Flora. Nietypowe święto na dziś to Międzynarodowy Dzień Rysia.

Międzynarodowy Dzień Rysia

Rysie są w całej Polsce objęte ścisłą ochroną od roku 1995. Mimo że ochrona ta trwa już ponad 25 lat, to zwierzęta te nie zwiększyły znacząco swojej liczebności, ani też nie rozszerzyły zasięgu występowania. Dodajmy, że rysie – które w naszym kraju darzone są wielką sympatią – wędrują, ale ich wędrówki niestety blokuje coraz gęstsza sieć dróg, autostrady, trasy szybkiego ruchu, gęsta zabudowa mieszkalna, itd.

Obecnie zwierzęta te występują w dwóch regionach naszego kraju – w paśmie gór i na pogórzu na południu Polski oraz w północno-wschodniej części naszego kraju. Liczebność rysia szacuje się na kilkaset sztuk z czego najwięcej na południu – to tzw. populacja karpacka. Rysie to zwierzęta niezwykle dyskretne i bardzo trudno je wypatrzeć. Od kilku lat działania na rzecz zwiększenia ich populacji podejmuje wiele organizacji – w tym WWF, który przekazuje fundusze i pomaga przy realizacji projektu reintodukcji rysia na północy naszego kraju.

Warto zadbać o rysia i o to, by nie wymarł jako gatunek. Międzynarodowy Dzień Rysia, który dziś obchodzimy to szczególna okazja do tego, by pomówić głośno o problemach tych zwierząt i o możliwościach wsparcia ich ochrony. Występowanie rysiów na terenie naszego kraju jest naszym dziedzictwem naturalnym, przyrodniczym. Zachęcamy, by wspierać organizacje walczące o odbudowę populacji tych zwierząt i chroniących ten gatunek.