1. lipca. Dziś Międzynarodowy Dzień Reggae

0
Obraz Yardie z Pixabay

Kartka z kalendarza – 1. lipca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:17, a zajdzie o 21:02. Imieniny obchodzą m.in.: Aaron, Otton, Gaweł, Halina i Marian. Na 1. lipca przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Architektury, Dzień Sejmu Polskiego i  Międzynarodowy Dzień Reggae.

Światowy Dzień Architektury

Za uchwalenie tego święta odpowiedzialna była Międzynarodowa Unia Architektów, która zrzesza przedstawicieli tego zawodu z ponad 125 krajów na całym świecie. Co ciekawe Światowy Dzień Architektury obchodzony jest w niektórych krajach w październiku, natomiast w Polsce przyjęto datę 1. lipca. To święto wszystkich tych, którzy pracują w zawodzie architekta, a także odbiorców ich twórczości, współpracowników, osób związanych z branżą, pasjonatów. Dodajmy, że w wielu krajach organizowane są tego dnia różnego rodzaju konkursy na projekty, a także działania wspierające lepszy start dla początkujących architektów. Wszystkim tym, którzy pracują w tej branży życzymy niezwykle ciekawych projektów i okazałych realizacji!

Dzień Sejmu Polskiego

To święto, które zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP z dn. 12.06.20215. Jej projekt przyjęto przez aklamację. Dzień ten ma być upamiętnieniem zawarcia w dn. 01.07.1569 roku na Sejmie w Lublinie, unii realnej między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim. Unia ta (zwana lubelską) dała początek bliskich relacji między Polską a Litwą i przyczyniła się do powstania potężnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dzisiejsze święto ma być formą uznania historycznych dokonań i wielowiekowych tradycji parlamentaryzmu w naszym kraju.

Międzynarodowy Dzień Reggae

To światowe święto muzyki reggae. Ten gatunek muzyki określany jest jako niezwykle radosny, słoneczny, niosący radość. Związany jest z nim także specyficzny styl życia. Wielu muzyków na całym świecie tworzy w obszarze reggae. W Brzegu – i nie bójmy się zaryzykować tego stwierdzenia – także w całej Polsce najbardziej popularnym wokalistą reggae jest Kamil Bednarek. Samo święto tej muzyki to dzieło Andrei Davisa – Jamajczyka, któremu przypisuje się organizację Międzynarodowego Dnia Reggae od 1994 roku (kiedy to odbyła się pierwsza edycja). Dodajmy, że dzień reggae powstał na bazie inspiracji słowami Winniego Mandeli z 1992 roku, kiedy to w Kingston pochwalił tę muzykę i wskazał ją jako dającą siłę i energię do walki z apartheidem. Dodajmy, że reggae pochodzi z Jamajki i jest jej najlepszym, kulturowym towarem eksportowym.