3. lipca. Dziś Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili

0

Kartka z kalendarza – 3. lipca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 4:19, a zajdzie o 21:01. Imieniny obchodzą m.in.: Józef, Anatol, Longina, Jacek i Tomasz. Na 3. lipca przypadają takie święta jak: Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości i Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili.

Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości

To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1994 roku. W Polsce przyjęte przez Sejm w 1995 roku – na mocy uchwały wówczas przyjętej Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości w naszym kraju obchodzimy właśnie 1. lipca. Obchody tego święta mają promować idee spółdzielczości, wzmacnianie partnerskich stosunków między ruchem spółdzielczym a rządzącymi i przedstawicielami władz lokalnych. ONZ przyjął, że spółdzielnie (różnych branż) mają duży wpływ na rozwój gospodarczy, kulturalny, społeczny. Dziś Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości to także okazja do prezentacji osiągnięć ruchu spółdzielczego, a także tego, by promować jego rozwój.

Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili

Już czytając nazwę tego święta można poczuć pieczenie w przełyku! Ostra papryczka chili obchodzi dzisiaj swoje święto. Co ciekawe, na świecie istnieje jej ponad 100 odmian, które różnią się kolorem, kształtem, wielkością i ostrością. Tę ostatnią mierzy się powstałą w 1912 roku skalą Scoville’a, która określa jak bardzo ostry jest dany rodzaj papryczki. Co ciekawe papryka zawdzięcza swoją ostrość kapsaicynie – związkowi chemicznemu, który ma w swoim składzie. Co ciekawe, racjonalnie spożywana papryczka może pozytywnie wpływać na nasz organizm – poprawia trawienie, pobudza układ krążenia, działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zawiera także bardzo dużo witamin i szacuje się, że ma także działanie chroniące nas przed nowotworami. Dziś koniecznie trzeba ostrą papryczkę zjeść – a najlepiej tę najostrzejszą na świecie, którą jest „The Trinidad Scorpion Butch T”. Podobno nawet Ci, którzy ją zbierają, boją się jej dotknąć gołą ręką, bo jest tak ostra…