4. sierpnia. Dziś obchodzimy Dzień Pantery Mglistej

0
Źródło: wikipedia.org

Kartka z kalendarza – 4. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:01, a zajdzie o 20:22. Imieniny obchodzą m.in.: Prokop, Andrzej, Dominik, Fryderyk, Franciszek i Perpetua. Na 4. sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej.

Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej

Pantera mglista to gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny panter w rodzinie kotowatych. Występuje w regionie Indochin, na południu Chin, a także w strefie od Nepalu do Mjanmy. Pantery mgliste mogą ważyć nawet 23 kilogramy i mierzyć ponad metr długości. Mają białoszare futro, cętkowane czoło, charakterystyczne prążki na policzkach i podłużne linie na karku i grzbiecie. Posiada także bardzo duże i długie kły i krótkie kończyny. Na ogół są samotnikami, a w pary łączą się tylko w okresie godowym.

Te piękne i niezwykle groźne zwierzęta (w ich menu są ptaki i małpy) są zagrożone wyginięciem. Niestety swój niechlubny wkład w wymieranie tego gatunku ma niestety także człowiek – głównie za sprawą kłusownictwa i wycinki lasów tropikalnych. Stopień zagrożenia wyginięciem określa się jako silny. W związku z tym pantery mgliste objęto ścisłą ochroną – w tym m.in. zapisami konwencji waszyngtońskiej. Niestety, gatunek ten od ponad 17 lat żyje w niewoli i szacuje się, że pozostało jedynie 270 osobników.

Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej, który obchodzimy dzisiaj został ustanowiony w 2018 roku przez Fundację Aspinall. Jego celem jest zwiększanie świadomości ludzi o tym zagrożonym gatunku panter i konieczności ich ochrony przed wymarciem. Dziś szczególnie zachęcamy do tego, by przyjrzeć się tematowi i rozpocząć działania na rzecz ochrony naturalnego środowiska i pomocy dla zwierząt.