1. września. Dziś 82. rocznica wybuchu II wojny światowej

0
1 września 1939 roku, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane) - źródło: wikipedia.org
Reklama

Kartka z kalendarza – 1. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:47, a zajdzie o 19:24. Imieniny obchodzą m.in. Idzi, Anna, Bronisław, Egidia, Feliks, Michał, Ruta, Sator oraz Witalis. Dziś 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na 1. września przypadają także takie święta jak: Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku rozpoczęła się najbrutalniejsza z wojen jaka spotkała ludność. Przez 6 lat życie straciły miliony ludzi. Wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły o świcie granicę Polski – na niemal całej długości granic. Tym samym rozpoczęły pierwszą kampanię II wojny światowej. Naziści rozpoczęli działania zbrojne dokładnie o godzinie 4:45 salwami z pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

To właśnie w Gdańsku – na Westerplatte rozpoczynają się coroczne uroczystości związane z obchodami rocznicowymi. Następnie różnego rodzaju wydarzenia organizowane są w całym kraju, a centralne obchody zwykle celebrowane są w stolicy. To dobry moment na to, by oddać cześć i chwałę bohaterom, którzy walczyli i polegli za ojczyznę. Warto także stale przekazywać informacje o tym z jakim okrucieństwem zmagała się ludność naszego kraju w trakcie wojny. Władze państwowe i wojskowe podkreślają każdego roku, by czynić wszelkie działania, by do podobnej wojny już nigdy w przyszłości nie doszło.

Dziś warto się zatrzymać na chwilę i zdać sobie sprawę z tego, że 82 lata temu, nasi przodkowie – nasze babcie i dziadkowie, musieli zmierzyć się z nową, pełną okrucieństwa, krwi i przemocy rzeczywistością. Oddajmy cześć wszystkim poległym i pomordowanym. Uczcijmy należycie ich poświęcenie i heroiczną walkę o wolność i godność.

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

To święto związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Uchwalono go na podstawie ustawy z 25.04.1997 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Święto to nazywane jest „Dniem Weterana”. W tym dniu oddaje się hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.

Warto dziś oddać należyty hołd tym, którzy nie szczędząc krwi, dawali przykład i służyli Polsce. To święto polskich żołnierzy, kombatantów wszystkich frontów, bohaterów konspiracji, ruchu oporu, powstańców warszawskich. To także dzień tych, którzy jako uczestniczy społecznych protestów i powstań walczyli o wolność i dobre imię Polski. Pamiętajmy o nich i oddajmy im cześć i chwałę. W związku z dzisiejszym świętem w całym kraju organizowane są różnego rodzaju uroczystości.

Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

To kolejne święto związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dzień jest obchodzony jako uznanie i upamiętnienie wysiłku zbrojnego przeciwlotników z września 1939 r., oraz walczących w formacjach artylerii przeciwlotniczej Polskich Sił Zbrojnych na wschodzie i na zachodzie. Dodajmy, że tradycje tego święta sięgają czasów II RP. Poprzez różnego rodzaju obchody oddaje się cześć wszystkim tym, którzy walczyli o obronę polskiego nieba przed atakami nieprzyjaciela.

Reklama