10. września. Dziś obchodzimy m.in. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

0
Obraz Goran Horvat z Pixabay

Kartka z kalendarza – 10. sierpnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:01, a zajdzie o 19:03. Imieniny obchodzą m.in. Łukasz, Sebastian, Mikołaj, Aldona, Antoni, Feliks, Bernard, Izabela, Karol, Klemens, Leon i Piotr. Na 10. września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

To święto, które obchodzone jest od 2003 roku z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom, które ściśle współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Ustalono, że dzień ten będzie obchodzony 10. września, po to by zwracać uwagę na samobójstwa jako na najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec. Oprócz tego, święto to ma być impulsem do zwiększania świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw, wsparcia psychologicznego dla osób, u którym pojawiają się myśli samobójcze.

Statystyki są przerażające – z roku na rok zwiększa się liczba prób samobójczych – zwłaszcza u młodych ludzi. Eksperci pracujący w dziedzinie psychologii i psychiatrii alarmują, że trzeba podejmować jak najszybsze kroki ku diagnozowaniu problemów i schorzeń, a także wdrażania działań pomocowych i leczenia, tak by samobójstwom zapobiegać.

Polska przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom w 2018 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego w ramach kampanii „Życie warte jest rozmowy”. W każdym roku zwraca uwagę na kolejne problemy, sytuacje, syndromy, które mogą prowadzić do podjęcia prób samobójczych. Do tej pory m.in. realizowano działania pn. „Męska sprawa” – by zatrzymać falę samobójstw u mężczyzn, a także „Zatrzymaj samotność” – tak, by pomagać osobom samotnym, u których również istnieje większe ryzyko pojawienia się myśli samobójczych.

Dziś warto zdać sobie sprawę z tego jak wiele osób popełnia samobójstwa. W zeszłym roku z tego powodu życie straciło ponad 5 tysięcy ludzi w Polsce. To problem bardzo poważny i warto poszukać pomysłów jak pomagać osobom w różnych kryzysach. Nie bądźmy obojętni wobec ludzi, którzy potrzebują pomocy – proponujmy pomoc u specjalistów. Czasem wystarczy także zwykła rozmowa, zapewnienie komfortu psychicznego, odpowiednie pokierowanie działaniami.