16. października. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Papieża Jana Pawła II

0
Obraz Ryszard Porzynski z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 16. października – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 7:02, a zajdzie o 17:40. Imieniny obchodzą m.in. Gaweł, Aurelian, Dionizy, Ambroży, Emil, Florentyna, Grzegorz, Iga, Jadwiga i Walenty. Na 16. października przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Żywności, Dzień Papieża Jana Pawła II, Światowy Dzień Anestezjologa i Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

Światowy Dzień Żywności

To święto obchodzone corocznie – 16.10 i zostało ustanowione w 1979 roku w rocznicę utworzenia wydziału ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (w 1945 r.). Rangę międzynarodową, dzień ten uzyskał w 1980 roku, kiedy to został uznany przez Zgromadzenie ONZ.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dodajmy, że zgromadzenie ogólne ONZ uznało, że święto to jest bardzo ważne, bo żywność jest wstępnym warunkiem przetrwania i pomyślnego rozwoju człowieka i stanowi jego fundamentalną potrzebę.

Celem obchodów dzisiejszego święta jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.

Pamiętajmy o tym, by szanować jedzenie, dzielić się nim z potrzebującymi, kupować tylko tyle ile jesteśmy w stanie spożyć – by nie wyrzucać, a także wspierać głodujących. Dzień Żywności można też celebrować po prostu zajadając się ulubionymi potrawami, do czego Was zachęcamy. Zaproście także do stołu tych, których nie stać na ciepły posiłek. Bądźmy solidarni.

Dzień Papieża Jana Pawła II

To polskie święto, które zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II. Równolegle obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, przypadający w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Skąd data tego święta? Otóż 16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, niebędącym Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Oprócz tego, 16 października 2002 Jan Paweł II wprowadził do różańca Tajemnice światła.

Dzisiejsze święto ustanowiono w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory. Ustawę ustanawiającą święto poparło 338 posłów, trzech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Światowy Dzień Anestezjologa

Dziś swoje święto obchodzą także anestozjolodzy. Szacuje się, że w całej Polsce brakuje kilkuset lub nawet kilku tysięcy specjalistów z tej dziedziny.

Dzień anestezjologa obchodzony jest w rocznicę pierwszego udanego zastosowania narkozy w trakcie operacji. Miało to miejsce dokładnie 16. października 1846 roku, a dokonał tego stomatolog Thomas Morton. Do swojej narkozy użył eteru.

Dziś techniki są już nieco inne, ale wciąż dzięki anestezjologom nie czujemy bólu lub spokojnie zasypiamy, gdy lekarze wykonują ważne dla naszego zdrowia operacje. Jakie są główne zadania anestezjologów? To przede wszystkim: znieczulanie pacjentów wymagających operacji, leczenie pacjentów oddziału intensywnej terapii, leczenie ostrego bólu i bólu przewlekłego oraz resuscytacja krążeniowo-oddechowa, do której anestezjolog jest lekarzem szczególnie dobrze przygotowanym.

Wszystkim anestezjologom składamy dziś najlepsze życzenia!

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 r. Jego inicjatorem jest Europejska Rada Resuscytacji. Głównym celem święta jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy.

Udzielenie pierwszej pomocy jest kluczowe dla osób potrzebujących pomocy. Szacuje się, że podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia, wypadku może spowodować 2-3-krotny wzrost przeżywalności. Niestety resuscytacja podejmowana jest jedynie w 1 na 5 przypadków pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia. Dodajmy też, że nagłe zatrzymanie krążenia stanowi główną przyczynę zgonów na całym świecie. Pomagajmy zatem.

Dziś szczególnie zachęcamy – podobnie jak lekarze i ratownicy – by przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Nie bądźmy obojętni wobec ludzi, którzy potrzebują pomocy. Od naszego prawidłowego działania zależy ich życie.

Reklama