17. października. Dziś obchodzimy m.in. Dzień arkusza kalkulacyjnego

0
VisiCalc uruchomiony na komputerze Apple II - Źródło: wikipedia.org
Reklama

Kartka z kalendarza – 17. października – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 7:03, a zajdzie o 17:38. Imieniny obchodzą m.in. Małgorzata, Milawia, Andrzej, Lucyna, Heron, Marian, Rudolf, Rudolfina, Seweryna, Sulisława i Zuzanna. Na 17. października przypadają takie święta jak: Dzień arkusza kalkulacyjnego i Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.

Dzień arkusza kalkulacyjnego

Niektórzy pracownicy biurowi, pracownicy korporacji nie wyobrażają sobie pracy bez arkuszy kalkulacyjnych. One pomagają zbierać, liczyć, segregować dane, co znacznie ułatwia różne procesy, za które w pracy odpowiadają. Arkusze te liczą np. pensje, wydatki, koszty, itd. i dzięki nim nie musimy wszystkiego ręcznie liczyć na kalkulatorze, który dla wielu wydaje się już przeżytkiem.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dziś arkusze kalkulacyjne obchodzą swoje święto. Dlaczego akurat 17. października? Otóż tego dnia, w 1979 roku swoją premierę miał pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych. Został on napisany do komputera Apple II. Ów program nosił nazwę VisiCalc.

Dzisiejsze arkusze oczywiście mocno się zmieniły, a ich działanie znacznie się polepszyło w stosunku do pierwowzoru. Jest także wielu producentów oprogramowania, którzy proponują swoje wersje arkuszy. Wszystkim tym, którzy tworzą i pracują na programach kalkulacyjnych składamy życzenia jak najmniejszej ilości błędów, dobrych formuł, najlepiej napisanych poleceń!

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 17. października 1992 roku. Jego pierwowzorem był obchodzony od 1987 roku Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy.

Dzisiejsze święto poświęcone jest najuboższym, ma być także wyrazem hołdu dla ofiar nędzy na całym świecie. To także znak solidarności i braterstwa z ludźmi żyjącymi w biedzie. Ma także zachęcać do pomagania – aktywnego i skutecznego, tak by pomagać osobom dotkniętym biedą, bezdomnością i ubóstwem do wychodzenia z kryzysu. Oprócz tego, obchody mają uświadomić opinii publicznej konieczność likwidacji ubóstwa na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się, oraz zwrócić uwagę, że walka z ubóstwem stała się priorytetem na drodze rozwoju.

W Polsce święto to realizowane jest pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Inicjatorem działań związanych z obchodami tego dnia był w naszym kraju prof. Andrzej Zoll.

Reklama