15. grudnia. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Herbaty i Dzień Esperanto

0
Obraz Pexels z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 15. grudnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 7:34, a zajdzie o 15:25. Imieniny obchodzą m.in. Walerian, Celina, Antoni, Drogosław, Euzebiusz, Ireneusz, Mścigniew, Weronika i Maryn. Na 15. grudnia przypadają takie święta jak: Dzień Herbaty oraz Dzień Zamenhofa (Dzień Esperanto).

Dzień Herbaty

Owocowa, ziołowa, czarna, biała albo czerwona, w torebce lub sypana – herbata dziś obchodzi swoje święto! Zgodnie z definicją słownikową – herbata to nic innego jak napar, który przyrządzamy z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia (Camellia). Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku – herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Dawniej zaliczano je do rodzaju Thea, różnią się od innych kamelii zawartością substancji swoistych i kilkoma drobnymi cechami morfologicznymi.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Obecnie herbata występuje w ponad 1500 odmianach. Ma wiele właściwości – w zależności od rodzaju, w tym m.in.: może działać pobudzająco, ale też uspokajająco, rozgrzewa, rozluźnia, pomaga skupić się i ma tez działanie relaksacyjne. To prawdziwy wachlarza możliwości – żartując można stwierdzić, że w zależności od nastroju czy potrzeb – znajdzie się herbata, która nam pomoże.

Skąd się wziął ten napój? Według jednej z legend początki herbaty sięgają 2737 roku p.n.e., w którym mityczny cesarz Shennong przypadkowo zaparzył pierwszy napar z liści herbaty. Prawda jest trudna do ustalenia; wiadomo, że herbatę od dawna znali Chińczycy, jednak pierwsze zapiski na jej temat pochodzą dopiero z X wieku p.n.e. W VIII wieku chiński poeta Lu Yu napisał Księgę herbaty, zawierającą opis krzewu herbacianego, narzędzi do zbioru i selekcji liści, przyborów do ceremonii przyrządzania i picia herbaty. Zawierała również spis plantacji i wielbicieli tego napoju.

Dziś Polacy najchętniej wybierają herbatę w torebkach, która jest mocno rozdrobniona, a przez to bardzo szybko się zaparza. Szacuje się, że nawet 89% kupowanej przez naszych rodaków herbaty, to tak, która pakowana jest właśnie w torebkach. Dziś – niezależnie od tego, którą herbatę lubimy – koniecznie wypijmy jej choć filiżankę.

Dzień Zamenhofa (Dzień Esperanto)

Dziś obchodzimy także Dzień Zamenhofa, który znany również jako Dzień Esperanto. To święto ma wymiar międzynarodowy i obchodzone jest co roku – 15. grudnia, tj. w dniu urodzin Ludwika Zamenhofa – twórcy języka esperanto.

Czym jest esperanto? To jeden najbardziej rozpowszechnionych na świecie międzynarodowych języków pomocniczych. Jego nazwa pochodzi od pseudonimu „Dr. Esperanto” (doktor mający nadzieję), pod którym Ludwik Zamenhof opublikował w 1887 podstawy języka w książce „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”. Celem twórcy było stworzenie neutralnego i łatwego do nauki języka, przydatnego do międzynarodowej komunikacji, nie zastępującego jednak innych języków narodowych.

Dziś żaden z krajów nie uznaje esperanto jako języka urzędowego, ale okazuje się, że jest ono używane przez międzynarodową wspólnotę, która – według różnych szacunków – liczy od 100 tysięcy do 2 milionów użytkowników. Co ciekawe – dla około tysiąca osób esperanto jest pierwszym językiem.

Dodajmy, że celem dzisiejszego święta jest propagowanie wiedzy na temat Ludwika Zamenhoffa, języka esperanto i kultury esperanckiej. Jeśli nie znacie tego języka – dziś jest dobra okazja by rozpocząć przygodę z nim – do czego zachęcamy!

Reklama