22. lutego – Dziś obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej i Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

0
Trzymanie pochodni przez harcerzy, celebrowanie Dnia Myśli Braterskiej. (fot. Andrzej Rembowski Pixabay)
Reklama

22. lutego – Dziś w kalendarzu przypada Dzień Myśli Braterskiej oraz Europejski Dzień Ofiar Przestępstw. Słońce dziś wzeszło o godzinie 6:48, a zaszło o godzinie 17:17. Imieniny obchodzą m.in. Małgorzata, Marta, Jakub, Konkordia, Maksymian, Marold, Marwald, Papiasz, Paschazy, Piotr, Wiktor, Wrocisław.

Dzień Myśli Braterskiej

Jest to święto przyjaźni, które obchodzą harcerze i skauci na całym świecie. Data, 22 lutego, nawiązuje do daty urodzenia założyciela skautingu sir Roberta Baden-Powell (1857) oraz jego żony Olave Baden-Powell (1889).

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

To święto nawołuje do tego, aby pamiętać o drugiej osobie, przyjacielu. Harcerze obchodzą swoje święto myśląc o sobie nawzajem, wysyłając sobie kartki, ale też spotykają się ze sobą przy ognisku czy podczas różnych gier terenowych.

Podczas tego święta, tak jak też w inne dni uświadamia się harcerzom, że należy pamiętać i szanować innych. To święto również pokazuje, że osób w harcerstwach jest bardzo dużo i wszyscy są dla siebie braćmi bez względu na wiek, pochodzenie, kolor skóry.

Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

Święto zostało zainicjowane przez Parlament Europejski w 1988 roku. Ten dzień jest obchodzony głownie w krajach Unii Europejskiej. Celem święta jest wspieranie ofiar przestępstw.

W Polsce obchodzony jest ten dzień od 2003 roku, pod postacią Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. W ramach tej akcji, ofiary przestępstw mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy prawnej, porad w wyznaczonych lokalizacjach na terenie całej Polski. Głównie organizatorem Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Tego dnia każdy powinien być pozytywnie nastawiony do osób poszkodowanych w przestępstwie. Niektórzy nie mają pojęcia, że tych osób jest tysiące. Są to ofiary m.in. przemocy domowej, kradzieży czy różnych wypadków. Takie osoby mają pełne prawo do skorzystania z pomocy i nie powinno im się tego zabierać.

Reklama