11. marca. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Sołtysa

0
Reklama

Kartka z kalendarza – 11. marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:56, a zajdzie o 17:35. Imieniny obchodzą m.in. Konstanty, Balbina, Dominik, Benedykt, Kandyd, Nawoj i Sylwia. Na 11. marca przypadają takie święta jak m.in. Dzień Sołtysa i Światowy Dzień Sanitarny.

Dzień Sołtysa

Sołtys w każdej wsi to poważna postać. Przede wszystkim to reprezentant mieszkańców i osoba pełniąca ważne funkcje takie jak załatwianie spraw urzędowych, czy bycie łącznikiem między władzami gminy, a mieszkańcami danej miejscowości. Dziś obchodzimy dzień sołtysa.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Pochodzenie tego dnia nie jest znane, jednak w ostatnich latach obchodzenie go staje się coraz popularniejsze w gminach wiejskich. Jest okazją do zwrócenia uwagi społeczeństwa na rolę sołtysów, ich wkład i pracę, a także okazanie szacunku za to co robią na co dzień.

W związku z dzisiejszym świętem w niektórych miejscowościach naszego kraju realizowane są różnego rodzaju wydarzenia, spotkania, konkursy, a nawet imprezy i biesiady. Wszystkim sołtysom składamy najlepsze życzenia owocnej pracy, sukcesów, a także dobrych relacji z władzami i mieszkańcami.

Światowy Dzień Sanitarny

To święto związane z zapewnianiem prawidłowych warunków sanitarnych dla wszystkich ludzi na całym świecie. Czym one właściwie są? Przede wszystkim dostępem do bieżącej wody, obecności wydajnych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, które wprost wpływają na ogólny stan i rozwój danej populacji.

Jak pokazują dane największy problem z warunkami sanitarnymi występuje w Afryce i Azji. Okazuje się, że stosunkowo niewiele osób na tych kontynentach ma dostęp do czystej wody, podobnie jak wiele osób nie ma w domu toalety i łazienki. Prawidłowe warunki sanitarne pomagają dbać o zdrowie, a ich brak może być powodem do rozwoju wielu chorób, epidemii, itd.

W Polsce również nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp do sieci wodociągów. W 2015 roku było to 85% ludzi mieszkających we wsiach i 97% w miastach. Gorzej jest z kanalizacją, bo tylko 40% terenów wiejskich było skanalizowanych, natomiast miejskich – 90%.

Zgodnie z danymi WHO – im większy dostęp do wyżej wymienionych sieci – tym mniejszy odsetek ludzi zapadających na choroby związane z brakiem odpowiednich warunków sanitarnych. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że dostęp do bieżącej wody, czy sieci kanalizacyjnej powinien mieć każdy człowiek i należy podejmować działania, by braki te jak najszybciej uzupełniać.

Reklama