12. marca. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu

0
Obraz Mike Ljung z Pixabay
Reklama

Kartka z kalendarza – 12. marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:56, a zajdzie o 17:35. Imieniny obchodzą m.in. Innocenty, Grzegorz, Alojzy, Józefina, Bernard, Justyna i Piotr. Na 12. marca przypadają takie święta jak m.in. Dzień Matematyki i Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu.

Dzień Matematyki

Królowa nauk dziś obchodzi swoje święto! Przez jednych uwielbiana, przez innych – zwłaszcza niektórych uczniów – znienawidzona i powodująca nieprzespane noce. Jedno jest pewne – matematyka otacza nas dosłownie wszędzie i właściwie każdy aspekt życia związany jest z tą dziedziną.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Inicjatorem dzisiejszego święta była organizacja „World Education Games”. Pierwsze obchody w Polsce odbyły się w 2014 roku i zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Celem pomysłodawców tego dnia było promowanie nauk matematycznych, ich zastosowania, a także działanie na rzecz popularyzacji tej dziedziny nauki – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Warto zauważyć, że matematyka jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni niezwykle ważną funkcję w inaugurowaniu i realizacji procesów poznawania i rozumienia otaczającego świata. Jest stosowana powszechnie – nie tylko przez naukowców, ale także na co dzień. Jak pokazują badania – im szybciej elementy matematyki zostaną wprowadzone u dzieci – tym mniejsze problemy będą z nią miały później na etapie szkolnym. Dziś zatem apelujemy – nie bójcie się matmy! Nie jest taka straszna.

Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu

To niezwykle ważne święto w aspekcie szeroko rozumianej wolności słowa. W tym przypadku chodzi o wolność wypowiedzi i przekazu w internecie. Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu – bo pod taką nazwą jest obchodzone – to święto, które jest inicjatywą organizacji „Reporterzy bez Granic”. Organizatorzy chcą walczyć ze wszelkimi przejawami ograniczania swobód treści i słowa w internecie.

Wydaje się, że w internecie każdy jest anonimowy i może publikować co chce. Niestety prawda jest zgoła inna i na świecie setki osób odbywają kary więzienia za to, że opublikowali online swoje poglądy i treści, które nie przypadły do gustu niektórym władzom, czy organizacjom.

Cenzura w internecie ma się świetnie w takich krajach jak m.in. Kuba, Chiny, Birma, Uzbekistan, Syria, ale także Egipt, Białoruś, Rosja i… Francja. Ten ostatni kraj trafił na tzw. „czarną listę” Reporterów bez Granic za restrykcyjną ustawę o ochronie praw autorskich i blokowanie stron.

Reporterzy bez Granic wskazują też, że w wielu krajach świata bardzo często zdarzają się włamania na konta mailowe dziennikarzy, blogerów i innych twórców treści internetowych. Dodatkowo, są oni zmuszani do usuwania i zmieniania opublikowanych materiałów. Niestety też, w skrajnych przypadkach zabierane są ich komputery, dyski, a sami twórcy muszą liczyć się z odpowiedzialnością granic.

Obchody dzisiejszego święta, oprócz akcji, happeningów i różnego rodzaju wydarzeń dotyczących negacji cenzury i promocji wolności słowa, to także konkurs Reporterów bez Granic, w ramach którego przyznawane są nagrody dla tych twórców internetowych, którzy mogą się poszczycić wielkimi zasługami dla promowania wolności słowa.

Niestety na „naszym podwórku” ciągle mamy7 do czynienia z formami cenzurowania i blokowania aktywności w mediach społecznościowych. Poniżej teksty, które związane były z tym problemem.

Burmistrz Brzegu i urzędnicy cenzurują na Facebooku. Tym razem trafiło na posła

Cenzura prowadzona przez władze Brzegu! Burmistrz blokuje mieszkańców na profilu Urzędu Miasta

Reklama